Kronik rinosinüzitli hastalarda postural denge ve düşme riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of postural stability and fall risk in chronic rhinosinusitis patients
- Tez No: 408388
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EYİBİLEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik rinosinüzit hastalığına bağlı postural denge bozukluğu ve düşme riski varlığını araştırmaktır. Çalışmamıza Haziran 2014-Mart 2015 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 41 kronik rinosinüzitli hasta ile 37 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Anamnez ve fizik muayene ile kronik rinosinüzit tanısı alan hasta grubunun çekilen paranazal sinüs tomografileri Lund-Mackay skorlama sistemine göre skorlandı. Yine hastaların tamamına kronik rinosinüzitin beş major semptomunu (burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, yüzde ağrı ve koku alamama) içeren Vizüel Analog Skala (0-10 puan arası) doldurulmuştur. Hasta ve kontrol grubuna Biodex denge testi yapılmıştır. Hasta grubundaki 41 hastanın 21'i (%51,2) erkek, 20'si (%48,7) kadındı. Kontrol grubunun 21'i (%56,4) erkek, 16'sı (%43,2) kadındı. Hasta grubunun yaş ortalaması 41,12 ve vücut kitle indeksi ortalama 27,52 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 41,41 ve vücut kitle indeksi ortalama 28,54 idi. Hasta ve kontrol grubu verilerinde yaş ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Hasta grubunda 7 hasta (%17) ara ara olan dengesizlik tarifledi. Lund-Mackay skorlama sistemine göre hastaların paranazal sinüs BT skoru ortalamaları 12,9 idi. Denge testi sonuçlarına bakıldığında; genel stabilite indeksi için kontrol ve hasta grubu sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0.546). Anterior-posterior stabilite indeksi sonuçları için iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.676). Medio-lateral stabilite indeksi sonuçları için iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.519). Son olarak düşme riski indeksi sonuçlarında hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.906). Bu çalışmada elde ettiğimiz veriler, kronik rinosinüzit hastalığının dengeye etkisinin olmadığını, denge bozukluğu oluşturmadığını ve düşme riskinde artışa neden olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existence of postural stability loss and fall risk related to chronic rhinosinusitis. 41 patients diagnosed with chronic rhinosinusitis between June 2014-March 2015 and 37 healthy volunteer have been subjected to this study. Computerized tomography scans of the paranasal sinuses of the patients, who diagnosed chronic rhinosinusitis with history and phsyical examination, were obtained and evaluated using Lund-Mackay scorring system. Again all the patients had complete the Visual Analog Scale, which had five major symptoms of chronic rhinosinusitis (nasal obstruction, nasal discharge, postnasal discharge, fascial pain and hyposmia). Biodex stability test was done all the subjects. 21 (%51,2) from patient group were men and 20 (%48,7) were women. 21 (%56,4) of 37 control patients were men, and 16 (%43,2) were women. The average age was 41,12 and average body mass index was 27,52 for patient group. The average age was 41,41 and average body mass index was 28,54 for control group. There was no significant difference for the comparison of the age and body mass index between two groups (p>0.05). 7 patients (%17) from patient group described dizziness, which occur sometimes. According to Lund-Mackay scorring system, the average of paranasal sinus tomography scores was 12,9. Comparison of the stability test results for two groups; any significant differences was not observed between two groups for overall stability index results (p=0.546), no significant differences observed between two groups for anterior-posterior stability index results (p=0.676), no significant differences observed between two groups for mediolateral stability index results (p=0.519), and any significant differences was not observed between two groups for fall risk results (p=0.906). The results obtained during this study reveals that chronic rhinosinusitis has not an impact on stability and is not a cause for stability loss and increased fall risk.