Kronik sinüzitli hastalarda mukozal eozinofilinin ve ostetitis yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of mucosal eosinophlia and osteitis on quality of life in patients with chronic rhinosinusitis
- Tez No: 406740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN PINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kronik rinosinüzitli hastalarda mukozal eozinofilinin ve osteitisin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntem: Kronik rinosinüzitli(KRS) hastalar prospektif olarak dâhil edilerek, demografik verileri kaydedildi. Hastalık şiddeti BT ve nazal endoskopi ile ölçüldü. Operasyon öncesi hastalara RSDİ(Rhinosinusitis Disability Index) ve SF-36(General Health Form) kullanılarak yaşam kalitesi anketleri yapıldı.Osteitis skoru hastaların BT görüntüleri kullanılarak GOSS(Global Osteitis Scoring Scale)skalasına göre değerlendirildi. Operasyon sırasında sinüs mukozasından alınan örnekler toplanarak mukozal eozinofili sayıları kaydedildi. Hastalar ostetis ve mukozal eozinofili varlığına göre gruplara ayrılarak değerlendirildi. Ek olarak klinik olarak nazal polip varlığına ve histolojik olarak mukozal eozinofili varlığına göre KRS subtiplerine ayrıldı. Bulgular: Ortalama yaşları 37,93±14,28 olan 44 hasta analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the impact of mucosal eosinophlia and osteitis on quality of life in patients with chronic rhinosinusitis Subjects and Methods: Patients with chronic rhinosinusitis (CRS) were prospectively enrolled and demographic data recorded. Disease severity was measured by computed tomography (CT) and nasal endoscopy. Preoperative quality-of-life (QOL) was measured by Rhinosinusitis Disability Index (RSDI), and Short Form-36 General Health Survey (SF-36). Osteitis score was assessed according to GOSS using CT images of patients. Sinus mucosal specimens were collected at the time of surgery and the degree of eosinophilia quantified. Patient groups with chronic rhinosinusitis according to presence of osteitis and mucosal eosinophlia were evualated. In addition, patients were classified into four subtypes of CRS based on the clinical presence of nasal polyps and histologic presence of mucosal eosinophilia. Results: Forty-four patients with a mean age of 37,93±14,28 years were analyzed.