Transüretral prostat rezeksiyonu olan bireylerin erektil disfonksiyon ve öz-etkililik-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of erectile dysfunction and self-efficacy of the individuals with transurethral prostate resection
- Tez No: 408403
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMİT SEVİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) ameliyatı uygulanan bireylerin erektil disfonksiyon ve öz-etkililik-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Erciyes Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gevher Nesibe Hastanesi Üroloji Polikliniğinde 16.06.2014 – 19.10.2014 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan toplam 106 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Veriler; anket formu, Öz-Etkililik-Yeterlilik Ölçeği ve Uluslararası Erektil Fonksiyon Ölçeği (International Index of Erectile Function-5) kullanılarak, araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Hastaların neredeyse tamamında (%96.2) erektil disfonksiyon gözlenmiş, öz etkililik-yeterlilik puan ortalamaları 74.70±22.22 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study performed descriptively aims to determine the levels of erectile dysfunction and the self-efficacy of the individuals with a history of transurethral resection (TUR-P). The study has been carried out on 106 patients meeting the study criteria, in the Urology Department of the Health Research and Application Center of the Erciyes University Gevher Nesibe Hospital, from June 16th, 2014 to Oct.19th, 2014. For the study, informed written consent has been obtained from the participants with the approval of ethical Committee. Data has been collected by the researcher using questionnaires, self-efficacy scale, and International Index of Erectile Function-5. For the statistical analyses of the data, use has been made of descriptive statistics, and of t test, correlation analysis, and unidirectional correlation analysis in independent groups. Erectile dysfunction has been observed in almost all (96.2%) of the patients, and their self-efficacy score has been found to be 74.70±22.22. It has also been observed that their level of erectile dysfunction and self-efficacy is negatively affected by variables such as increasing age, low educational level, chronic diseases and relevant use of medication, and low income level.