Lise öğrencilerinde ağızotunu (Dumansız tütün) bıraktırmaya yönelik transteoretik model temelli motivasyonel görüşmelerin
The effect of motivational interviews based transtheoretik model for quitting the chewing tobacco (The smokeless tobacco) addiction to high shool students
  1. Tez No: 408430
  2. Yazar: FİLİZ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMİT SEVİĞ, DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde ağızotunu (dumansız tütün) bıraktırmaya yönelik transteoretik model (TTM) temelli Motivasyonel görüşmelerin etkisini belirlemek amacıyla ön test - son test randomize kontrol gruplu bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş il merkezinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Kahramanmaraş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Veriler 25.12.2013- 13.01.2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Klinik Dışı Araştırmalar Etik Kurul onayı, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden, okul müdürlüğünden ve araştırmaya katılan öğrencilerden yazılı izin alınmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 45 müdahale, 45 kontrol olarak belirlenmiştir. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Nikotin Bağımlılık Düzeyi Testi/ Fagerström Tolerans Testi Ölçeği, TTM ölçekleri [Değişim Aşamalarının Sınıflandırılması Ölçeği (DASÖ), Davranış Değiştirme Süreci Ölçeği (DDSÖ), Öz-Etkililik Ölçeği (ÖEÖ), Teşvik Eden Faktörler Ölçeği (TEFÖ), Karar Alma Ölçeği (KAÖ)] kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as an randomized control grup pre test- post test research aiming to determine the effect of TTM based motivational interviews on high school students to quıttıng the chewıng tobacco(smokeless tobacco). The research was conducted in Kahramanmaraş Technical and Industrial Vocational High School located in the city center of Kahramanmaraş province and affiliated to Directorate of National Education. The data collection started on December the 25th in 2013 and finished on January the 13st in 2015. The Non-Clinical Ethics Committee and Ministry of National Education approval were taken in addition to written permissions from school directorship and students who accepted to take part in the research. The sampling of the study was designed with an experimental group of 45 students and a control group of 45 students. The data of the research was gathered via personal information form, Nicotine Dependence Level Test/ Fagerstrom Tolerance Test Scale, TTM scales [Classification of Variance Stages Scale, Behaviour Modification Process Scale, Self-Efficacy Scale, Encouraging Factors Scale, Decision-Making Scale]. An appropriate statistical test was used for the evaluation of the data p values