Acilde çalışan sağlık personelinin etik duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of the moral sensitivity of health care providers in emergency departments
- Tez No: 408454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma acilde çalışan sağlık personellerinin etik duyarlılıklarını belirlemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kayseri İli Kamu Hastaneler Birliğine bağlı hastaneler ve özel hastanelerin acil servislerinde çalışan 402 sağlık personeli (hekim, hemşire, sağlık memuru, ebe, acil tıp teknisyeni, paramedik, anestezi teknikeri) oluşturmuştur. Çalışmanın yapılabilmesi için izin alınan hastanelerden ulaşılan 259 sağlık personeli ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışmanın verileri anket formu ve Ahlaki Duyarlılık Anketi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izinleri ve araştırmaya katılan sağlık personellerinin sözlü ve yazılı oluru alınmıştır. Verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmada, verilerin normal dağılım göstermediği saptanmış, istatistiksel analizlerde non-parametrik testler kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ile, ikiden fazla grup karşılaştırmaları Kruskal-Wallis analizi ile ve çoklu karşılaştırmalarda Dunn testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as cross-sectional to determine moral sensitivities of health care providers who are working in emergency departments. The extent of the study is composed of 402 health care providers (doctor, nurse, health officer, midwife, emergency medical technician, paramedic, anesthesia technician) working at emergency departments of Health Practice and Research Center of Erciyes University, hospitals which are connected to the Association of Public Hospitals and private hospitals in the center of Kayseri city. The study is completed with 259 health care providers reached at the hospitals for which the permission to conduct the study was granted. Data of research were collected by using questionnaire form and Moral Sensitivity Questionnaire form. Approvals for this research from were received Ethics Board, Institutions and health care providers' oral and written permissions were also obtained. Conformity of the normal distribution of data were critically evaluated with Shapiro-Wilk test and Q-Q graphics. Data of the study were not show normally distributed. So, the non-parametric tests were used for statistical analysis. In the comparison of two groups are performed by Mann-Whitney U test, more than two groups comparisons with Kruskal-Wallis analysis and multiple comparisons with Dunn test.