Dental implant dayanak preparasyonunun, dayanak vidasının geri çıkartma torkuna olan etkisi: İn vitro çalışma
The effect of dental implant abutment preparation on removal torque of abutment screw: An in vitro investigation
- Tez No: 408455
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; dental implant dayanak preparasyonu sırasında oluşan ısının, dayanak vidasının geri çıkartma torkuna olan etkisinin değerlendirilmesidir. Bunun için iki farklı markaya ait 30'ar adet kemik seviyesinde implant, dayanak ve implant analoğu kullanılmıştır. Özel tasarlanmış kalıp kullanılarak implant analogları sert alçı içerisine ve implantlar otopolimerize akril içerisine standart pozisyonda gömülmüştür. Her iki markaya ait 10 numuneye preparasyon yapılmamış ve kontrol grubu (n=10) olarak belirlenmiştir. Diğer 20 numune ise 2 farklı preparasyon tasarımı içeren 2 gruba (n=10) ayrılmıştır. Tüm preparasyonlar özel tasarlanmış deney düzeneğinde alçı kalıplara gömülmüş analoglar üzerinde yapılmıştır. Bu arada oluşan sıcaklılar termal çiftlerle analoğun boyun ve apikal kısımlarından ölçülmüştür. Kaydedilen sıcaklık değerlerinden her bir numuneye ait analoğun uzun ekseni boyunca iletilen toplam ısı miktarı hesaplanmıştır. Ardından dayanaklar implantlar üzerine yerleştirilmiş ve üretici firmanın talimatlarına göre dijital torkmetrede sıkıştırılmıştır. 10 dakika sonra bu işlem tekrarlanmış ve geri çıkartma torku değerleri kaydedilmiştir. Bunlara ek olarak her bir gruptan 1' er tane rasgele seçilen dayanak vidası preparasyon öncesi ve sonrasında tarayıcı elektron mikroskobu (SEM) ile farklı büyütmelerde incelenmiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde kontrol grubunda elde edilen geri çıkartma torku değerlerindeki kayıplar literatürle uyumludur. Preparasyon varlığı ve miktarı dayanak vidasının geri çıkartma torku değerlerini istatistiksel olarak anlamlı derecede etkilememiştir (p=0,112).
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to evaluate the effect of heat generated during the preparation of the dental implant abutment on removal torque of abutment screw. Thirty bone level implants, abutments and analogues from two different implant brands were used for this study. Implant analogues were embedded in specially designed moulds with dental stone, and implants with self-curing acrylic in a standardized position. Ten implant abutments from each brands were selected as control group and preparation was not made on these abutments (n=10). Other twenty abutments from each brand were divided into two groups with two different preparation design (n=10). All preparations were done on the analogues embedded in dental stone in specially designed experiment apparatus. Resulting temperature degrees during preparations were recorded from neck and apical parts of the analogues with thermocouples. With the help of recorded temperature, total heat amount conducted through the implant analogue in longitudinal axis was calculated for each sample. Afterwards, abutments were inserted on implants and torqued in accordance with manufacturer's instructions with a wrench and a digital torquemeter. After waiting for ten minutes, this process was repeated and removal torque value was recorded. Additionally, one random abutment screw from each group was analyzed with scanning electron microscope (SEM) just before and after preparation at different magnifications. Within the limitations of this study, loss in removal torque values of control group were in accordance with literature. Presence and amount of preparation did not affect removal torque values of abutment screw statistically significantly (p=0,112).