Memede mamografi ile yüksek olasılıkla malign lezyon saptanan olgularda tomosentezin tanıya katkısının araştırılması
Searching for contribution of tomosynthesis in diagnosing of highly suggestive malignant lesions observed via mammography at breast
- Tez No: 408459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Mamografi ile BI-RADS 5 (Breast Imaging Reporting and Data System) kitle görünümü olan ve BI-RADS 4b ve 4c mikrokalsifikasyon saptanan hastalara aynı memeye ek olarak MLO projeksiyonda tomosentez görüntüleri alınarak, tomosentezin tanıya katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Şubat 2015 ile Temmuz 2015 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Radyoloji Bölümü Mamografi Ünitesine kontrol amaçlı veya memede kitle şikayetiyle başvuran mamografi ile BI-RADS 5 kitle lezyonu ve patolojisi malign olan 82 ve BI-RADS 4b ve 4c mikrokalsifikasyonu ve patolojisi malign olan 34 hasta dahil edildi. Mamografi ve tomosentez görüntülerinde kitleler; boyut, sayı, yaygınlık, cilt tutulumu, meme başı tutulumu ve göğüs duvarı tutulumu açısından, mikrokalsifikasyonlar ise; sayı, dağılım ve morfoloji açısından, meme radyoloğu ve kıdemli radyoloji asistanı tarafından değerlendirildi. Elde edilen görüntüleme bulguları altın standart kabul edilen patoloji sonuçlarıyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to research contribution of tomosynthesis in the diagnosis by screening tomosynthesis images, additional to the same breast from the patients who has BI-RADS 5 (Breast Imaging Reporting and Data System) masses and BIRADS 4b and 4c microcalcifications in mammography images. Material and Methods: With BI-RADS 5 masses in mammography and patologically malignant eighty two patients and with BI-RADS 4b and 4c microcalcifications in mammography and patologically malignant thirty four patients who consulted between February 2015 and July 2015, Erciyes University Faculty of Medicine, Gevher Nesibe Hospital, Department of Mammography Unit to be controlled or complain about mass in the breast were included into the study. In mamography and tomosynthesis images, the masses are evaluated in terms of size, number, distribution, skin involvement, nipple involvement and chest wall involvement also microcalcifications are evaluated in terms of number, distribution and morphology by breast radiologyst and the last term assistant. The imaging results are compared with pathology results which are regarded golden standart.