Farklı moleküler alt tip meme kanserlerinin manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Magnetic resonance imaging features of different molecular breast cancer subtypes
  1. Tez No: 408458
  2. Yazar: SONER ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Meme kanseri tanısı histopatolojik olarak konulmuş olguların preoperatif meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile moleküler alttipler arasındaki ilişkinin belirlenmesi. Gereç ve yöntem: Ocak 2011 ile Ocak 2015 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında; meme kanseri tanısı histopoatolojik olarak konulan ve meme MRG tetkiki yapılan 263 olguda 273 indeks lezyon retrospektif olarak değerlendirildi. Östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve HER2 durumuna göre olgular 4 alt tip olarak gruplandırıldı; Lüminal A, Lüminal B, HER2 ve triple negatif. Lezyonlar morfolojik özelliklerine göre kitlesel ve kitlesel olmayan kontrastlanma olarak iki gruba ayrıldı. Kitle lezyonlarının boyutu, şekli, konturu, kontrast tutulum özellikleri, T2A görüntülerde T2 sinyal intensiteleri ve zaman sinyal intensite eğrileri değerlendirildi. Multifokalite ve multisentrisite açısından indeks lezyon dışı tümör odakları değerlendirildi. Kitlesel olmayan kontrastlanmalar dağılımı, kontrastlanma şekilleri açısından değerlendirildi. Görüntüler arka plan kontrastlanması, meme başı retraksiyonu-invazyonu, cilt kalınlaşması-retraksiyonu-invazyonu, ödem, aksiller lenfadenopati, pektoral kas invazyonu açısından da değerlendirildi. Bulgular: 273 lezyonun 175'i (%64.1) Lüminal A, 47'si (%17.2) Lüminal B, 26'sı (%9.5) HER2, 25'i (9.2) triple negatif olarak sınıflandırıldı. HER2 grubundaki lezyonlar Lüminal A ve Lüminal B grubundaki lezyonlara göre daha sık kitlesel olmayan kontrastlanma göstermektedir (p═0.002).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between molecular subtypes of breast cancer with magnetic resonance imaging (MRI) features of preoperative breast magnetic resonance images of the breast cancer cases which were diagnosed histopathologically. Material and Methods: Between January 2011 and January 2015, a total of 273 index cancers in 263 breast cancer patients undergoing preoperative MRI and diagnosed histopathologically, in Erciyes University Faculty of Medicine, Gevher Nesibe Hospital, Department of Radiology were evaluated retrospectively. The cases were grouped into 4 subtypes according to estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and HER2 status; Luminal A, luminal B, HER2 and triple negative. The lesions were divided into two groups according to their morphological characteristics of mass and nonmass enhancement. The size, shape, contour, contrast uptake properties T2 signal intensity on T2-weighted images of masses and the time-signal intensity curves were evaluated. Tumor focuses except index lesions were evaluated in terms of multifocality and multicentricity. Distribution and internal enhancement in non-mass lesions were evaluated. Images were evaluated for background parencimal enhancement, nipple retraction- invasion, skin retraction- invasion- thickening, edema, axillary lymphadenopathy and pectoral muscle invasion. Results: 273 lesions were classified as 175 (64.1%) Luminal A, 47 (17.2%) luminal B, 26 (9.5%) HER2, 25 (9.2%) triple negative. Lesions in group HER2 is observed in form of non-mass enhancing more often than luminal A and luminal B group (p═0.002).