Sonik olarak aktive edilmiş irrigasyon solusyonunun postoperatif ağrı üzerine etkileri
The effects of sonic activation of the solution on postoperatif pain
- Tez No: 408462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pulpa dokusunun nekrotik ve vital kalıntılarının, debrisin, mikroorganizma ve ürünlerinin ortadan kaldırılması için mekanik enstrumantasyon ve irrigasyon yapılmaktadır. Apikal bölgeye debris veya solusyonun taşma riski, postoperative ağrıya, şişliğe, ciddi doku hasarlarına yol açacağından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, iki farklı irrigasyon metodunun kullanımı sonrası oluşan postoperatif ağrıyı kıyaslamak ve değerlendirmektir. Bu çalışmada toplamda 90 diş bulunmaktadır. Çalışmaya dahil olan dişler, seçilen kartlar aracılığıyla 2 tedavi grubuna ayrıldı. (kontrol ve Vibringe). Nikel-titanyum döner enstrumanları kullanılarak crown-down preperasyon tekniği uygulandı. Enstrumantasyon işlemi sırasında kök kanalları, 3ml %2'lik NaOCl ile yıkandı. Final yıkaması için 3ml'lik NaOCl ve 3ml'lik steril tuzlu su dakikada 4.6 ml olacak şekilde kullanıldı ve iğne çalışma boyundan 2mm kısa olacak şekilde ayarlandı. Kontrol grubunda irrigasyon, konvensiyonel yöntemle uygulandı ve Vibringe grubunda sonik olarak aktive edilen Vibringe cihazıyla irrigasyon sağlandı. İrrigasyon işleminin tamamlanmasının ardından tüm kanallar guta-perka ve kök kanal patıyla dolduruldu. Endodontik tedaviden 6,12,24 ve 72 saat sonraki ağrıyı ve kullanılan analjeziği değerlendirmek için bütün hastalara birer sözel tarif skalası verildi. İstatistiksel analizde, gruplar arasındaki kategorisel değişkenleri karşılaştırmak için Ki Kare testi kullanıldı. Tüm zaman periyotlarında Vibringe sisteminde ağrı şiddeti kontrol grubundan önemli oranda daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Mechanical instrumentation and irrigation are used to remove vital and necrotic remnants of pulp tissue, debris, microbiata and their by-products from a root canal system. The risk of apical extrusion of the debris or irrigant is notable because of causing postoperative pain, swelling, and significant tissue damage. The aim of this study was to evaluate and compare the postoperative pain after the use of two different irrigation methods. In total, 90 teeth were approved for the present study. The included teeth were divided into 2 treatment groups (control and Vibringe group) by selection of cards. A crowndown preparation technique was performed by using nickel-titanium rotary instruments. During instrumentation procedures, the root canals were irrigated with 3 ml, 2% NaOCl. For final irrigation, 3 ml NaOCl and 3 ml sterilized saline was used and the needle was introduced 2 mm short from the working length for a period of 1 minute per 4.6 ml. In control group, irrigation was performed by conventional method and in Vibringe group; irrigation was performed by sonically activated Vibringe device. After completion of irrigation procedures, all root canals were filled with gutta-percha and a root canal sealer. All patients were given a verbal descriptor scale for the evaluation of pain and used analgesics at 6, 12, 24, and 72 hours after the endodontic treatment. For statistical analysis, Chi-square test was used to compare categorical variables between the groups. In Vibringe system, the pain intensity was significantly higher than control group at all time periods.