Çeşitli antibakteriyel ajanların intraselüler Staphylococcus Aureus'a karşı biyoaktivitelerinin in-vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 40856
  2. Yazar: MERAL ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN HASÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada tobramisin, vankomisin, eritromisin ve penisilin-G'nin Staphylococcus aureus ATCC 25923 susuna karşı intaselüler aktivitelerini değerlendirmek amacıyla, önce tüp dilüsyon tekniği ile antibiyotik duyarlılıkları araştırılmış, minimal inhibitor konsantrasyon ve minimal bakterisidal konsantrasyon değerleri belirlenmiştir. Çalışmada her antibiyotiğin 1/2 MİK, MİK, 2xMÎK ve MBK değerleri belirlenerek bu konsantrasyonlardaki antibiyotikler intrasellüler bakterilerle 1, 2 ve 3 saat süre ile inkübe edilmişlerdir. İntrasellüler aktivitenin incelenmesinde koloni sayma metodu kullanılmıştır. Bu metoda göre yapılan çalışmada tobramisinin 0.25, 0.5, 1 ve 2 ug/ml konsantrasyonları ve kullanılan inkübasyon sürelerinde elde edilen bakteri sayısında (%) kontrollere göre önemli derecede artış olduğu görülmüştür Çalışmada vankomisinin 0.5, 1 ve 2 ug/ml konsantrasyonları kullanılmış, 0.5 ug/ml (MİK değeri) ve 2 ug/ml (MBK değeri) konsantrasyonlarda yaşayan bakteri sayısında (%) kontrole göre önemli artış olduğu, inkübasyon sürelerine göre değerlendirme yapıldığında ise 1. ve 3. saatlerdeki artışın önemli olduğu belirlenmiştir. Eritromisin ile yaptığımız çalışmalarda 0.25, 0.5 ve 256 ug/ml konsantrasyonlarda ve değişik inkübasyon sürelerinde intrasellüler bakteri üremesinde kontrole göre önemli bir azalma gözlenmemiştir. Penisilin-G'nin 0.15, 0.3, 0.6 ve 1.25 ug/ml konsantrasyonları ile yapılan deneylerde ise sadece 0.15 ug/ml (1/2 MİK değeri) de yaşayan bakteri sayısında kontrole göre önemli azalma olduğu belirlenmiştir. 37Sonuç olarak tobramisin, vankomisin ve eritromisinin kullanılan konsantrasyon ve inkübasyon sürelerinde intrasellüler S. aureus üzerinde etkisiz olduğu görülürken, penisilin-G'nin ise sadece MİK düzeyinin altındaki konsantrasyonda etkili olduğu belirlenmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study to evaluate the intracellular activity of tobramycin, vancomycin, erythromycin and penicillin G against Staphylococcus aureus ATCC 25923, antibiotic susceptibilities were examined by using the tube dilution method. Minimal inhibitory concentration (MIC) and minimal bactericidal concentration (MBC) were determined. 1/2 MIC, MIC, 2xMIC and MBC values were calculated for each antibiotic concentration of the antibiotics and these concentrations were incubated with intracellular bacteria for 1, 2, and 3 hours.“Colony-counting”method was used for the examination of intracellular activity. According to this method, at these incubation periods and at 0.25, 0.5, 1 and 2 ug/ml concentrations of tobramycin, the number of viable intracellular bacteria (%) were found to be significantly higher than those of controls. In the study, 0.5, 1 and 2 ug/ml concentrations were used for vancomycin and at 0.5 ug/ml (MIC) and 2ug/ml (MBC) concentrations statistically significant increase was observed in the number of bacteria (%) than the controls. This increase was also remarkable at first and third hours of incubation. There was no significant decrease in the number of viable intracellular bacteria at 0.25, 0.5 and 256 ug/ml concentrations and at various incubation periods of erythromycin when compared with controls. Penicillin-G was studied at 0.15, 0.3, 0.6 and 1.25 ug/ml concentrations and only a significant decrease in the number of viable intracellular bacteria was observed at 0.15 ug/ml (1/2 MIC) concentration in comparison to the control. This decrease was also important at first hour of incubation. 39In conclusion, we observed that tobramycin, vancomycin and erythromycin had no effect on intracellular S. aureus, but only at concentration below the MIC value Penicilin-G had an effect on these bacteria. 40