Türkpetrol Vakfı Koleksiyonu'ndaki levhalar ve resimler
Tablets and illustrations in Türkpetrol Foundations Collection
  1. Tez No: 408677
  2. Yazar: FÜSUN OKER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLNUR DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 626
Özet
Kurulduğu 1969 yılından itibâren, eğitim ve sağlık alanlarında sürdürdüğü faaliyetlerinin yanısıra Türk kültürü ve sanatına yönelik çalısmalarıyla da tanınan Türkpetrol Vakfı, tarihsel ve kültürel değerlerimizin tanıtılması, geleceknesillere aktarılabilmesi bakımından değerli bir koleksiyona sahiptir. 1978yılından baslayarak günümüze uzanan süreçte olusan bu koleksiyonda, klâsiksanatlarımıza âid, sanat değeri açısından titizlikle seçilmis eserler mevcuddur.?Türkpetrol Vakfı Koleksiyonu?ndaki Levhalar ve Resimler? baslığını tasıyanve tez konusu kapsamındaki eserleri tanıtmayı hedefleyen bu çalısma, üç anabölümden meydana gelmektedir. Giris kısmında, Türkpetrol Vakfı veKoleksiyonu?nundan kısaca bahsedildikten sonra çalısmamın amacı ve önemineyönelik açıklamalar yapılmıs; tezi olusturan diğer bölüm ve içerikler hakkındabilgi verilmistir.Tezin birinci bölümünde hat sanatı, tezhip sanatı, ebrû sanatı, ağaç-mâden oygu vesedef kakma sanatı, Türk resim sanatı ve tarihî gelisimleri hakkında önbilgilendirmeye yer verilmis; ayrıca, hat sanatında yazı cinsleri, tezhip ve ebrûsanatının çesitleri ve bu sanat dallarının eserler üzerindeki kullanım sâhalarına değinilmistir.Türkpetrol Vakfı Koleksiyonu?nda eserleri bulunan sanatkârların tanıtıldığı ikincibölümde hattatlar, müzehhipler, ebrû sanatkârları, sedefkârlar ve ressamlarınhayat hikâyeleri yer almaktadır.Üçüncü bölüm, katalog kısmıdır. Bu bölümde ?levhalar?, ?resimler? ve ?muhtelifeserler? olmak üzere ayrı baslıklar altında toplanarak incelenen eserler, yapılan arastırmaların ısığında fotoğrafları ve künyeleriyle birlikte tanıtılmaya çalısılmıstır.Sonuç kısmında incelenen eserler hakkında genel bir değerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Turkpetrol Foundation, which is known with its studies about Turkish cultureand art as well as activities in education and health sectors, was established in 1969and has a valuable collection for introduction of our historical and cultural meritsand transferring this heritage to the next generations. This collection, whichstarted to get its form in 1978 and developed until today, contains carefullyselected classical art masterpieces.This study which is titled as ?Tablets and Illustrations in Turkpetrol FoundationsCollection? consists of three main chapters and aims to introduce the masterpiecesof this collection. In the introduction, Turkpetrol Foundations collection isbasically introduced, the aim and importance of this study is explained andinformation about the other chapters and content of this thesis is given.Calligraphy, illumination, marbling art, alcove of tree and mine and art ofenchasing ?sedef?, Turkish illustration art and its historical evaluation of these artsare explained in the first chapter. Furthermore, different types of handwriting incalligraphy, types of illumination and marbling arts and usage of these methods ofarts on the masterpieces are mentioned.Artificers that have got masterpieces in Turkpetrol Foundations collection likecalligraphers, illuminators, marblers, ?sedef? artists and artists are introducedwith their biographies in the second chapter.Chapter three is the catalog chapter. Masterpieces were grouped and studiedunder three different titles as ?tablets?, ?artworks? and ?assorted masterpieces?and are introduced with their photographs and identities following the searchesthat have been done.The conclusion part consists of an overall assessment of studied masterpieces.