Pilot boyutta bir dolaşımlı akışkan yatak yakma sistemi tasarımı ve kurulması
Design and installation of a pilot circulating fluidized bed combustion system
  1. Tez No: 7370
  2. Yazar: SÜLEYMAN YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
PİLOT BOYUTTA BİR DOLAŞIMLI AKIŞKAN YATAK YAKMA SİSTEMİ TASARIMI VE KURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Süleyman YOLCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 OZ Türkiyede, petrol, linyit ve taşkömürü başlıca birincil ticari ener ji kaynakları olup, en büyük fosil kökenli yakıt kaynağımız düşük kali teli linyitlerdir. Türkiye'nin enerji alanındaki geleceği ile ilgili o- larak üzerinde ençok durulan konu elektrik üretimidir. Türkiyedeki lin yitlerin ortalama kükürt içeriği %3 alınırsa, linyit yakan termik sant rallerin bacalarından çıkacak olan SO miktarı için bacagazı temizleme tesislerinin gerekeceği aşikardır. Bu tesisler yapılmadığı takdirde hava kirliliği meydana gelecek, çevre ve insan sağlığını tehdit edecektir. Türk linyitlerinin özellikleri itibariyle mevcut yakma sistemlerinde yakılmaları oldukça güç ve düşük verimde olmaktadır. Akışkan yatakta yak ma teknolojisi bu sorunlara çözüm getirerek Türk linyitlerinin yaygın ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak önemli bir seçenek oluştur maktadır. Bu sebeple klasik akışkan yatakların özel amaçlı bir şekli olan dolaşımlı akışkan yatak üzerinde çalışmalar yapılıp 125 mm iç çapında ve 1.8 m yüksekliğinde bir dolaşımlı akışkan yatak yakma sistemi tasa rımı yapılmış ve kurulmuştur. Bu sistemde bir siklon vasıtasıyla tanecik lerin yanma odasına döndürülmesi sağlanmıştır. Değişik cinsten kömürle rin yakılması denenerek verimleri incelenip SO ve NO yayımları kontrol 2 x -II-edilebilecektir. Elde edilen sonuçlar ile dolaşımlı akışkan yatak yakma sisteminin linyitlerin değerlendirilmesinde ne derece önemli olacağı be- lirlenebilecektir. i -III-
Özet (Çeviri)
DESIGN AND INSTALLATION OF A PILOT CIRCULATING FLUIDIZED BED COMBUSTION SYSTEM i c! (M. Sc. Thesis) Süleyman YOLCU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT Petroleum, lignite and coal are the primary energy sources in Turkey and the most comrron fossil fuel resource is low quality lignite. Over the concerns expressed mostly is electricity production, if the average sulphur amount is taken as 3%, flue gas cleaning installations become necessary to retain SO amount coming from the flues of the plant. If these installations are not established, air pollution will be inevitable and it will be an important threat to the human health and natural environment. It is difficult to burn Turkish lignites efficiently in the classical combustion systems because of the unapprop- riate combustion properties. Fluidized bed combustion technology will solve these problems and it will be a natural choice to use Turkish lignites efficiently. For this reason, research is carried out on circulating fluidized bed which is a special purpose form of classical fluidized beds. A pilot circulating fluidized bed combustion system, with 125 mm of inner diameter and 1.8 m.in height was designed and erected. In this system, particles return back to combustion chamber with the help of a cyclone. SO and NO emissions are' controlled 2 x in combustion proces-3 within the combustion chamber. -IV-