Temporomandibular eklemde deneysel osteoartritin oluşturulmasında farklı konsantasyondaki sodyum iodo asetatın (MIA) etkinliğinin radyolojik, histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
Sodium iodoacetate induced osteoarthritis model in rabbit temporomandibular joint: A radiologic and Histologic study
  1. Tez No: 408710
  2. Yazar: İ. CAN ALANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; deneysel olarak TME'de OA'in oluşturulmasında artrosentez tekniği kullanılarak farklı konsantrasyon (1.5, 2, 2.5, 3 mg/ml) ve zaman aralıklarında (2, 4 ve 6 hafta) uygulanan MIA etkinliğinin radyolojik, histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmesidir. Çalışma 12 adet beyaz Yeni Zelanda tavşanı (erkek, ortalama 18 haftalık ve 3.5 kg) üzerinde yürütüldü. Tek doz intraartiküler uygulanılan 50 µl'lik MIA'ın konsantrasyonuna göre rastgele olarak ve her konsantrasyonun enjekte edildiği 2 adet eklem örneği olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. 8 eklemden oluşan her bir grup 2., 4., ve 6., hafta takip sonrasında tavşanlar, yüksek dozda 0,5 g thiopental sodyum intravenöz yolla verilerek sakrifiye edildi ve her bir eklem histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. Kıkırdaki değişimler, kondrositlerin görünümü, osteokondral bileşimde invajinasyon ve subkondral kemikteki trabeküler yapılardaki değişimler kaydedildi. Enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan 2, 4, 6 hafta sonra bilgisayarlı tomografi (BT) alındı ve Moystad ve ark.'nın tanımladığı skorlama sistemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate radiological, histological and histomorphometrical findings of four different consentration of sodium iodoacetate to create osteoarthritis by using arthrocentesis technique on rabbit TMJ. Twelve New Zealand white rabbits (male, on average 18 weeks old and 3.5 kg) were anaesthetized with an intramuscular injection of a mixture of 5% ketamine (20mg/kg) and 2% xyladine (0,1 mg/kg) and 50?l dosage of 1.5, 2, 2.5, 3 mg/ml concentrations of MIA were injected to single joint of each group by arthrocentesis technique. The animals were sacrified with an overdose of pentobarbital after each follow-up period. All joints were evaluated histologic and histomorphometric evaluations. Computed tomography (CT) was obtained pre-injection and post-injection 2, 4, 6. weeks. The evaluation system described by Moystad et al. were used for CT evaluation of osteoarthritis. The bony changes on articular cartilage, the appearance of chondrocytes, invagination in osteochondral junction and changes on trabecular structure of subchondral bone were recorded. The total score for each TMJ was used to grade the joint with regard to severity. The progression or regression of osseous changes between the CT examination before and after the TMJ injections was expressed as the numerical differences in scores.