Renk etkileri, tekstilde görsellik ve kültürlerle ilişkileri üzerine bir araştırma
A reserach on the visuality of textile, the impressions of the colors and its correlation with the cultures
  1. Tez No: 408711
  2. Yazar: ELİF YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ATALAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Renk etkileri, tekstilde görsellik ve kültürlerle ilişkileri üzerine olan tezimiz, 2 ana bölüm ve konu ile ilgili çizelge, fotoğraf, eklerden oluşmaktadır.Renk olgusunun ne olduğu ilk bölümde, rengin bugün kabul görmüş tanımları, rengin araştırıldığı alanlar, Eski Mısır ve Yunan'da renk olgusu üzerine geliştirilen fikirler ve 12-19. yüzyıl Avrupasın'da geliştirilen renk üzerine teorileri ile günümüzde renk üzerine geliştirilen özellikle görsel sanat alanlarındaki teoriler ele alınmıştır.İkinci bölüm renklerin doğası, renk terimleri, renk ve insan arasındaki ilişki, renklerin toplumsal işlevi, renk ve tekstil ve bazı kültürel modellerde renklerin antropolojik özelliği araştırılmıştır. Ayrıca renklerin bizim toplumumuzda neleri çağrıştırdığı konusunda bir küçük anket hazırlayarak konunun bir başka yönüne vurgu yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis which is based on effects of colour, visuality in textile and its cultural relations , consists of two main parts and the related charts, photographs and attachments.In the first part which explains the phenomenon of colour; take place the recognized definitions of colour, the fields that colour has been researched, the opinions developed upon the phenomenon of colour in Ancient Egypt and Greek, the colour theories developed in Europe between 12th and 19th and also the contemporary theories on colour that have been developed especially on visual arts.In the second part; the nature of colours, the relationship between humans and colour, the social function of colour, textile and colour and the anthropological features of colour in some cultural models have been researched. In addition a small scale survey has been made upon the perception of colour in Turkish society to reflect another point of view to the subject