Sağlıklı kişilerden ve üst solunum sistemi infeksiyonu olanlardan izole edilen moraxella (branhamella) catarrhalis suşlarının biyoşimik özellikleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları
  1. Tez No: 40872
  2. Yazar: TÜRKAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
7 - ÖZET Çalışmada 0-13, 18-25 ve 60-85 yaş gruplarında toplam 207 boğaz veya nasofarinks sürüntüsü örneği Moraxella catarrhalis izolasyonu açısından incelendi. Toplam 18 suş tipik morfolojik ve fiziko-kimyasal özelliklerine göre M. catarrhalis olarak tiplendirildi. İzolasyon oranına en yüksek 0-13 yaş grubu çocuklarda rastlandı (% 14.81). Diğer gruplarda %7.52 (18-25 yaş grubu) ve %8.51 (60-85 yaş grubu) oranlarında izolasyon yapıldı. İzole edilen suşların % 66.6 sında beta-laktamaz aktivitesi saptandı. En yüksek aktivite oranı 0-13 yaş grubu çocuklardan soyutulan izolatlarda belirlendi. Diğer gruplardan elde edilen suşlarda bu oran %75 (60-85 yaş grubu) ve % 50 (18-25 yaş grubu) bulundu. Beta-laktamaz üreten suşların Ampicillin, Amoxicillin ve Cephradine yanında Klavulanik asid + Amoxicillin kombinasyonunada dirençli oldukları görüldü. Bu suşlarda Sulbaktam + Ampicillin kombinasyonuna dirençli olanlara rastlanmadı. Beta-laktamaz negatif suşların ise belirtilen antibiyotiklere ve bunların kombinasyonlarına duyarlı bulundukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
8 - SUMMARY In this study, total number of 207 throat and nasopharyngeal swabs from 0-13, 18-25 and 60 - 85 age groups are taken to examine for Moraxella catarrhalis. Total number of 18 strains are identified as M. catarrhalis depending on their typical morphology and physico-chemical characteristics. M. catarrhalis was cultured in 0 - 13 age group of children (14.81%). In other groups, M. catarrhalis was found in a rate of 7.22 % (in 18-25 age group) and 8.51 % (in 60 - 85 age group). Beta-lactamase activity was found in 66.6 % of isolated strains. Highest ratio of activity was detected in isolates from 0-13 age group of children. In 60 - 85 and 18-25 age groups, 75 % and 50 % ratio of activity were found, respectively. Beta-lactamase producing strains were resistant to clavulanic acid plus amoxacillin combinations beside ampicillin, amoxacillin and cephradine. Among these strains, resistance to sulbactam plus ampicillin was also observed. Strains not producing beta-lactamase activity were found sensitive to the above antibiotics and their combinations