Ermeniler arasında Protestanlığın yayılışı ve Protestan Ermeniler: Türkiye örneği
The spread of Protestantism among Armenians and Protestant Armenians: Model of Turkey
  1. Tez No: 408859
  2. Yazar: MEHMET ALPARSLAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
“Ermeniler Arasında Protestanlığın Yayılışı ve Protestan Ermeniler (Türkiye Örneği)”adlı Tezimiz Giriş, iki Bölüm ve Sonuç'tan oluşmaktadır. Tezimizin Giriş kısmında çalışmanın amacı ve metodunun yanısıra Ermeni Kilisesi ve Ermeniler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Tezimizin Birinci Bölümü'nde Reform hareketi ve Protestanlık hakkında genel bilgiler verilmiştir. Protestanlığın Anadolu'daki Ermeniler arasında oluşum sebepleri de belirtilerek nasıl yayıldığı ve bu yayılış sürecinde misyonerlik faaliyetlerinin nasıl uygulandığı ele alınmıştır. Bununla birlikte bu bölümde misyonerlik faaliyetleri neticesinde Protestanlaşan Ermenilere karşı Ermeni Kilisesinin tutumu ve bu tutum karşısında İngiltere ve Amerika'nın Osmanlı Devleti'ne karşı baskısı da işlenmiştir. Ayrıca Protestanlığı kendisine din olarak seçen Ermenilerin“Millet”olarak kabulü anlatılmıştır. İkinci Bölüm'de ise günümüz Türkiyesindeki Protestan Ermeni Kiliseleri'nin genel ve idari yapıları anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca Protestan Ermenilerin temel inançları, haftalık ve yıllık ibadet uygulamaları, ayinleri ve diğer dinî uygulamaları da konu edilmiştir. Tezimizin Sonuç Bölümü'nde de çalışma hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis of“The spread of Protestantism Among Armenians and Protestant Armenians (Model of Turkey)”consists of introduction, part two chapter and conclusion chapter. İn introduction chapter of the thesis, in addition to mains aim and methods of the study, there is also general information about Armenian Church and Armenians. İn first part of the thesis, there is also general information about Reform movements and Protestantism and the main reasons of the spread of Protestantism among Armenians in Anatolia and during this spread, the improtance of missionary activities have been explained. Moreover, as a result of missionary activities, the manner of Armenian Church to Armenians being Protestant and the constraints of America and England for Otoman Empire have been worked. The acceptance as a“Nation”of Armenians being Protestant have been explained. İn second part, managerial and main constructions of Protestant Armenian Churches in Turkey have been examined. Moreover, in this part, the basic believes of Protestant Armenians, the weekly and annual worship practices, Holy ceremonies and other religious practices have been studied. İn conclusion chapter of the thesis, there is general evaluation about study.