Türkiye'deki bölgesel kalkınma ajanslarının yapısı ve işlevleri, Avrupa Birliği'ndeki çeşitli ülkeler ile karşılaştırılması
The structure and the functions of regional development agencies in Turkey, comparison with various countries in European Union
  1. Tez No: 408879
  2. Yazar: YEŞİM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bölgesel Kalkınma Ajanslarına verilen önem Avrupa'da ve Türkiye`de hızla artmaktadır. Bölgesel Kalkınma Ajanslarının işlevlerinin çeşitliliği nedeniyle birçok tanımı ve türü bulunmaktadır. Görev ve fonksiyonları incelendiğinde en genel anlamda Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın belirli bir bölgenin gelişmesini hedefleyen faaliyetlerde bulunduğu söylenebilir. Avrupa`da ve Türkiye`de bulunan Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın idari yapılarında farklılıklar bulunmaktadır. Değişik ülkelerde değişik yasal statülere sahip olan ajansların personel yapıları da, farklı ajanslarda farklılık göstermektedir. Bölgesel Kalkınma Ajanslarına verilen önem nedeniyle Avrupa'da Ajansları tek çatı altında toplayan“Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Birliği”(EURADA) kurulmuştur. Günümüzde EURADA' ya Üye 151 Kalkınma ajansı bulunmaktadır. Avrupa`da bulunan değişik ülkeler incelendiğinde, Bölgesel Kalkınma Ajanslarının sadece gelişime ihtiyacı olan bölgelerde değil, hemen her bölgede bulundukları görülmektedir. Türkiye`de ve Avrupa`da bulunan Bölgesel Kalkınma Ajansları finansal, idari ve yasal statüleri açısından incelendiğinde farklılıklar göstermelerine rağmen genel anlamda özelliklerinin benzer olduğu söylenebilir. Bu durum Bölgesel Kalkınma Ajanslarının amaçları ve faaliyetleri için de geçerlidir. Türkiye'deki Bölgesel Kalkınma Ajansları, ekonomik kalkınmada stratejik bir rol üstlenmeli, bölgelerinin gelişiminde daha etkin rol oynamalıdırlar. Bunun için İngiltere ve İtalya' da olduğu gibi daha geniş bir katılımın sağlanarak, vakıf, dernek ya da şirket şeklindeki örgütlenmelerine imkân tanınmalı, sayıları hızla arttırılmalıdır. Avrupa'da yer alan bölgesel kalkınma ajanslarının yapısı Türkiye'de bulunan kalkınma ajanslarına göre daha özerk ve daha fazla sayıdadır. Avrupa' da kalkınma ajansı sayısının Türkiye'deki sayıya göre oransal olarak daha fazla olduğu kanısına varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Importance given to Regional Development Agencies is increasing day by day both in Turkey and in European Union. Because of the variety of functions of Regional Development Agencies, there has many many different descriptions and types of the term“Regional Development Agencies”. When their missions and duties are evaluated, it can be concluded that Regional Development Agencies are Agencies established for the development of a pre-determined region in general. Development Agency. There are some differences at the constituonal structures of Regional Development Agencies established in Turkey and in European Union. Regional Development Agencies, having different legal statues in different countries, have different staff structures as well. Because of the importance given to Regional Development Agencies, EURADA has been established in Europa. EURADA is the general organization of Regional Development Agencies in Europa and some other countries. There are 151 members of EURADA today. When different countries are investigated in Europa, it can be easily seen that Regional Development Agencies are not only established in regiona needing development but also established in developed regions. Despite the fact that there some some differences at Regional Development Agencies in Turkey ans in European Union in terms of financial procedures and legal statues, there are many similarities in general. That situation is same for missions and activities of Regional Development Agencies in Turkey and in European Union. Regional Development Agencies in Turkey should undertake strategic role in economical development and should play a more active role in the development of the regions. For this, to be organized as a Foundation, Association or Company should be enabled by enduring wider participation just like in England and Italy and also their numbers should be increased rapidly. We are in the opinion that The Regional Development Agency Policies, which are implemented within the frame of participation negotiations of European Union, can achieve success in this way.