2010 - 2012 döneminde IMDB'de en yüksek beğeniyi kazanan ilk 10 çizgi - animasyon filme ait afişin Hofstede'in kültürel değerler kuramı açısından incelenmesi
The analysis to best 10 posters of cartoon - animation movies in IMDB between 2010 - 2012 according to Hofstede's theory of cultural dimensions
  1. Tez No: 408920
  2. Yazar: ÜMİT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Görsel sanatların en popüler dallarından birisi olan grafik tasarımın sinema ile kesiştiği noktada ortaya çıkan bir ürün olan Afiş önemli mesajlar taşıyan bir aracı olarak görevini sürdürmektedir. Günümüzdeki hızlı teknolojik gelişmelerden etkilenen afiş tasarımları, dijital mecrada da dikkat çekmeye devam etmektedir. Sinemalarla ilgili bilgi toplayıp izleyici davranışına yönelmenin popüler adreslerinden birisi olan Imdb de bu mecraların en önemlilerinden birisidir. Tüm dünyanın sinema filmi içeriğinden aynı anda haberdar olmasını sağlayan Imdb gibi siteler aracılığıyla filmlerin tanıtımı yapılmaktadır. Bu çerçevede haberdar olmanın yeni yöntemini sunan dijital platformlarda afişle buluşan izleyici, birçok ürün arasında karar verirken seçimini etkileyen en önemli görsel unsur filmin afişi olmaktadır. Filmi üreten firmalar dolayısıyla o firmalarda çalışan grafikerlerin bilinçaltı yapısındaki kültürün etkisiyle ortaya çıkan film afişleri uluslararası dolaşıma sunulmaktadır. Afişi hazırlayarak iletişim ortamına sunan kişilerin kültürü ile afişten etkilenen potansiyel izleyicinin kültürü afişi oluşturmanın ve anlamlandırmanın iki temel kriterini sunmaktadır. Söylediği söz karşıdakinin anladığıyla sınırlı olan tasarımcıların dünya kültürlerini tanımaları ve bilmeleri, ürettikleri ürünleri kültürel süzgeçlerden geçirerek genel kabul görebilecek standartlara çekmeleri açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada afişin tasarımının taşıdığı kültürel değerler incelenmiş, basit bir resim ve yazı gibi gözüken afiş tasarımının nasıl kültürel kodlar yüklendiği, hangi kültürel anlamları taşıdığı çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poster which is one of the most popular section of visual arts, keep going to mission on the ponit of intersection with graphic design and movie by carrier of the important messages. Poster's designs that are affected by rapid technological advances, continues to attract attention to the digital worlds. IMDB, which is collecting information about movies and is one of the popular address of the focus on the behavior of the audience, is one of the most important of these worlds. The movies made to introduce of through sites like IMDB wihch is to be aware of the content of the movie to the whole world at the same time. While Audience, who meets posters in the digital platforms that is offering a new way of being aware, is deciding from the many of the products, the most important visual element in influencing is the film's poster. Movie posters which is made by Movie Maker Companies and ?of course- the culture in the graphic designer?s subconscious, are offered to international circulation. The culture of the graphic designer and the culture of the potential people affected by poster are two important criterias to create and meaning a poster. To recognize and know to cultures of the world as Designers who said words is limited to what counterpart understood; it?s so important to pull their products that they produce to generally accepted standarts as checking by the cultural filtering. In this study, analysed to cultural values that carried by the poster design; poster design that looks like a simple picture and text uploaded on how cultural codes and tried to solve which the cultural significances have to.