Khatena - Torrance Yaratıcılık Algı Envanteri'nin Türkiye koşullarına uyarlanması
Adapting Khatena - Torrance Creative Perception Inventory for Turkey
  1. Tez No: 408921
  2. Yazar: GÖZEM KIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırma Khatena-Torrance yaratıcılık algı envanteri'nin Türkçe versiyonunu geliştirmek için yapılmıştır. Araştırmanın evreni 4.-7. Sınıf normal zeka seviyesine sahip çocukların devam ettiği okullarda eğitim gören üstün yetenekli tanısı konmuş (IQ=125, Dünya Sağlık Örgütü) çocuklar ile normal zeka seviyesine sahip çocuklar oluşturmaktadır ve örneklem grubu İstanbul ili Anadolu Yakası'ndaki 500 normal zeka seviyesine sahip (Nkız=238, Nerkek=262) 80 üstün yetenekli (Nkız=30, Nerkek=50) toplam 580 çocuk bulunmaktadır. Örneklemi oluşturan 500 çocuğa Khatena- Torrance Yaratıcılık algı envanteri ile kişisel bilgi formu, 80 üstün yetenekli çocuğa Torrance yaratıcılık testi, KhatenaTorrance yaratıcı algı envanteri, kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Khatena-Torrance Yaratıcılık Algı Envanteri,“Ne tür bir insansınız (WKOPAY)”ve“Kendim hakkında birşeyler (SAM)”alt boyutundan oluşmaktadır. Güvenirlik çalışmaları kapsamında üstün zekalı ve normal zekalı gruplara iç tutarlılık analizleri yoluyla güvenirlik sınaması yapılmıştır. İstatistiki olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Geçerlik kapsamında yapı geçerliği(madde toplam, madde hariç ve madde ayırt edicilik analizleri) yapılmıştır.“Kendim Hakkında Birşeyler”Güvenirlik analizi sonuçlarında iç tutarlılığın yüksek olduğu sonucuna varılmıştır (α=,891);“Ne Tür bir insansınız güvenirlik analizi sonuçlarında da iç tutarlılığın yüksek olduğu sonucuna varılmıştır (α=,844).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to adapt the Khatena-Torrance creative perception Inventory into Turkish. Target population is normal and gifted (IQ=125, World Health Organization) children, from grade 4 to grade 7, attending schools with normal education. There are a total of 580 participants in the sample, 500 of which are at normal level of intelligence (Nfemale=238, Nmale=262), and 80 are gifted (Nfemale=30, Nmale=50). Khatena- Torrance Creative Perception Inventory was conducted to 500 participants, while 80 gifted students completed the Torrance Creativity Test, Khatena- Torrance Creative Perception Inventory and a personal information form. Khatena- Torrance Creative Perception Inventory has two sub-dimensions called“What Kind Of Person Are You? (WKOPAY)”and“Something About Myself (SAM)”. Internal consistency analyses were conducted for both groups (normal and gifted students) to check reliability and statistically significant results were obtained. In order to check construct validity, item total, item remainder and item discrimination analyses were carried out. Reliability analysis of“Something About Myself”and“What Kind Of Person Are You”both revealed high internal consistency (α=,891 and α=,844 respectively).