Dörtyol (Hatay) ilçesi ve çevresinde yayılış gösteren miksomisetlerin (Myxomycota) araştırılması
Investigation of myxomycetes (Myxomycota) in Dortyol and environment (Hatay)
  1. Tez No: 408942
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma 2013-2015 yılları arasında, Dörtyol ilçesinde 10 ayrı istasyondan toplanan numuneler üzerinde yapılmıştır. Örnekler; ağaç kabukları, yaprak, çürümüş veya çürümemiş bitkisel materyallerden elde edilmiştir. Toplanan numunelere nem odası tekniği uygulanmış ve miksomiset sporoforları geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen örneklerden 10 familyaya ait 19 cinste toplam 46 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden 2 tür Türkiye için yeni kayıt olup, Türkiye Miksobiotasına ilave edilmiştir. Bu taksonlar; Licea pescadorensis Chao H. Chung ve C.H. Liu ve Reticularia intermedia Nann.-Bremek'dır.
Özet (Çeviri)
This study has been made on the specimens which were obtained from 10 differen station areas of Dörtyol and environment in 2013-2015. The samples were acquired from barks of trees, leaves and or the materials of decayed trees. These materials were employed the Moist Chamber Culture and it was tried to develop myxomycetes sporophore. In addition myxomycetes which grew up in its natural environment were obtained. As a result of field and laboratory studies 46 taxa belonging to 10 families and 19 genera were identified, 2 taxa of these taxa have been recorded for the first time for Turkey, and they were added to the Turkish Myxobiota. These new records are; Licea pescadorensis Chao H. Chung ve C.H. Liu and Reticularia intermedia Nann.-Bremek.