Buğday (Triticum aestivum L.) fidelerinde kadmiyum-silikon etkileşimlerindeki genlerin ifadesi ve antioksidan enzim aktivitesi
Expression of gene which works on cadmium-silicon interaction on wheat (Triticum aestivum L.) seedlings and antioxidant enzymes activity
  1. Tez No: 408941
  2. Yazar: AYYUŞ OTUZBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAY ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, kadmiyum (Cd) ve kadmiyum-silikon(Si) etkileşimlerinin buğday (Triticumaestivum L cv. Tosunbey ve Demir) fidelerindeki etkisi incelenmiştir. Kök, sürgün boyu ve kök ve sürgün kuru ağırlığı, klorofil a (kla), klorofil b (klb), toplam klorofil (kla+b) miktarı, prolin birikimi ve katalaz (CAT) ve glutatyon redüktaz (GR) antioksidant enzim aktiviteleri ve bu streste rol oynayan genlerin,TaMYB73, TaSRG, TaERF1transkripsiyon faktörlerinin ifadesi RT-PCR ile belirlenmiştir. Her iki buğday çeşidinde sürgün boyu, kök boyu ve kök kuru ağırlğı Cd uygulaması ile azalırken, sürgün boyu Cd+Si uygulaması ile iyileşme göstermiştir. Kla, Klb ve toplam klorofil miktarında azalmaya neden olurken Si uygulamasında her üç parametrede de bir miktar iyileşme görülmüştür. GR aktivitesi ve serbest prolin birikimi Cd uygulaması sonucunda her iki buğday çeşidinde de artış göstermiştir. TaSRG transkripsiyon faktörü Demir çeşidi fidelerinde 20µM Cd ve 20µM Cd + Si uygulaması ile 50µM Cd ve 5 0µM Cd + Si uygulamasına göre daha fazla artış göstermiştir.TaERF1 transkripsiyon faktörü ağır metal uygulamaları ile en fazla Tosunbey çeşidi fidelerinde artış göstermiştir. TaMYB73 ifadesi 20µM Cd uygulamasında 5 kat artarken, 50µM Cd uygulamasında % 50 azalmıştır. Çalışmamızda yüksek konsantrasyonda Cd ile birlikte Si uygulaması TaERF1, TaSRG ve TaMYB73 transkripsiyon faktörünün ifadesini özellikle Demir çeşidi buğday fidelerinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, cadmium (Cd) and cadmium-silicon (Si) interactions were investigated on wheat seedlings (Triticum aestivum L. cv. Tosunbey and Demir). Root, shoot length and root, shoot dry weight, chlorophyll a and b, total chlorophyll (a+b) amount, proline accumulation, catalase (CAT), glutation reductase (GR) antioxidants enzyme activity and these stress genes, TaMYB73, TaSRG, TaERF1, transcription factors determined RT-PCR. Cadmium stress decreased shoot length, root length and root dry weight, shoot dry weight Cd+Si applications affected treatment shoot length on both wheat kinds. In amount of chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll also decreased while all three parameter show treatment at Si application. Cd applications result, GR activities and free proline accumulation increased on two wheat kinds. TaSRG transcription factor at Demir seedlings kind 20 µM Cd and 20 µM Cd+Si applications 50 µM Cd+Si. TaERF1 transcription factor, heavy metal application increased maximum Tosunbey seedlings kind. TaMYB73 expression 5 fold increased at 20µM Cd application while %50 decrease at 50 µM Cd application. High concentration Cd together Si application TaERF1, TaSRG and TaMYB73 expression of transcription factor increased at especially Demir variyete seedlings.