Asi Nehri'ndeki siraz balığının [Capoeta damascina (Valenciennes, 1842)] büyüme özellikleri
Growth aspects of mesopotamian barb [Capoeta damascina (Valenciennes, 1842)] in the River Asi
- Tez No: 408952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma da, Temmuz 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında Asi Nehri'nde yakalanan 508 adet Siraz (C. damascina) türünün bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Örneklerin % 40,35 (205)'i erkek, %41,34 (210)'i dişi ve % 18,31 (93)'i cinsiyeti tespit edilememiş genç bireylerden oluşmuştur. Dişi:erkek oranı (D:E) 1:0,98 olarak hesaplanmıştır. Maksimum VI yaşına kadar birey saptanmış ve bireylerin total boy dağılımı 3,5-29,8 cm arasında, ağırlığı ise 0,20-83,1 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Erkek, dişi ve tüm bireyler için sırasıyla boy-ağırlık ilişkisi W=0,0037*TL3,228, W=0,0060*TL3,014 ve W=0,0055*TL3,058 olarak bulunmuştur. von Bertalanffy büyüme parametreleri erkekler için L∞= 43,023 cm, W∞= 635,790 g, k= 0,108 yıl-1, t0= -1,804 yıl, dişiler için L∞= 42,085 cm, W∞= 478,553 g, k= 0,106 yıl-1, t0= -1,712 yıl ve tüm bireyler için L∞= 41,411 cm, W∞= 465,736 g, k= 0,119 yıl-1, t0= -1,492 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was to investigate some biological aspects of 508 Capoeta damascina (Valenciennes, 1842) specimens caught from Asi River, between July 2012 and June 2013. The sex composition percentage was 40.35 % (205) males, 41.34 % (210) females and 18.31 % (93) juvenil. Female:male ratio was 1:0.98. The maximum age group was determined as VI, and the specimen's total length between 3.5 and 29.8 cm, and weight between 0.20 and 83.1 g. The length-weight relationships were found W=0.0037*TL3.228 for males, W=0.0060*TL3.014 for females and W=0.0055*TL3.058 for all individuals. von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞= 43.023 cm, W∞= 635.790 g, k= 0.108 year-1, t0= -1.804 year for males, L∞= 42.085 cm, W∞= 478.553 g, k= 0.106 year-1, t0= -1.712 year for females and L∞= 41.411 cm, W∞= 465.736 g, k= 0.119 year-1, t0= -1.492 year for all population