Visnagin temelli Schiff bazı metal komplekslerinin sentezi ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of Schiff base metal complexes based on Visnagin and the investigation of their catalitytic reactivity
  1. Tez No: 408971
  2. Yazar: ŞAHİN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DEMETGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Ammi Visnaga (L.) Lamarck bitkisinin aktif maddelerinden visnagin, bitkinin olgun meyvelerinden izole edildi. Visnaginin yükseltgenmesiyle hidroksi aldehit bileşiği sentezlendi. Sentezlenen hidroksi aldehit bileşiği (6-formil-7-hidroksi-5-metoksi-2-metilkromon)(A1) ile birlikte diamin türevleri olan 2-aminobenzilamin ve 4-metil-o-fenilendiamin'in kondenzasyonuyla yeni tip iki asimetrik Schiff bazı ligandı (H2L1 ve H2L2) sentezlendi. Bileşiklerin yapıları analitik ve spektroskopik yöntemlerle (Elemental Analiz, 1H-NMR, FT-IR, UV-Vis) karakterize edildi. Uygun metal tuzlarının kullanımıyla Schiff bazlarının Cu (II) ve Fe(II) kompleksleri sentezlendi. Schiff bazı metal komplekslerinin yapıları FT-IR, Manyetik Susseptibilite, Molar İletkenlik, AAS, UV-Vis yöntemleri ile karakterize edildi. Sentezlenen bileşiklerin katekolaz benzeri aktiviteleri yükseltgen olarak H2O2 ve substrat olarak 3,5-di-tert-bütilkatekol kullanılıp UV-Vis spektrofotometresi ile takip edildi ve araştırma verilerine dayanarak en iyi aktivite gösteren bileşiğin [FeL1] olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, visnagin, an active ingredient of Ammi Visnaga (L.) Lamarck, is isolated from the ripe fruits of plant. Hydroxy aldehyde derivative is synthesized by the oxidation of visnagin. A new type of two asymmetrical Schiff base ligands (H2L1 ve H2L2) synthesized by condensation reaction of hydroxy aldehyde compound (6-formyl-7-hydroxy-5-methoxy-2-methylchromone)(A1) with the 2-aminobenzylamine and 4-methyl-o-phenylenediamine as the diamine derivatives. The structure of compounds are characterized by using analytical and spectoscopic (Elemental Analysis, 1H-NMR, FT-IR, UV-Vis) methods. The Cu(II) and Fe(II) complexes of Schiff bases isolated by using of suitable metal salts. Schiff base metal complexes structures characterized by FT-IR, Magnetic Susseptibility, Molar Conductivity, AAS, UV-Vis methods. The catecholase-like activity of synthesized compounds are investigated by using H2O2 as oxidant and 3,5-di-tert-butylcatechol as substrate and it concluded that [FeL1] is shown best activity.