Development of microsize detector antennas at 30 THz
30 THz'de mikro ölçekli detektör antenlerin geliştirilmesi
- Tez No: 409034
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ERDAL KORKMAZ, Assoc. Prof. Dr. KORKUT YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 10 um dalga boyunda radyason tespiti odaklanmaktadır. Insan vucudu ve diğer memeliler normal vucud sicaklağında radysyon yayar bundan dolayı dalga boyu önemlidir. Ayrıca 8 ile 14 um arasında atmosferde bir boşluk bulunmaktadır, ve burada emilme düşüktür. Bu detektörler iki ana kısmından oluşmaktadır,anten kısmı ve sensor kısmı. Anten bu dalga boyunda radyasyon almak için kullanılır ve sensore bağlanmaktadır örneğin rektifikasyon için bir diyot. Bu cihazlar hafifler hızlı ve oda sıcaklığında soğutmaya gerek olmadan çalışabilirler .Cmos lere uygundur ve düşük güç ile çalışırlar ve bu özellik farklı uygulamalar için uygun olmaktadır, örneğin termal görünteleme, hedef algılama,izleme navigasyon, güç toplamak. Bu tezde mevcut olan detektörler bir giriş yapılmaktadır ve radyason toplamak için antenler tasarlanmış ve analize edilmiştir.Her ber anten-sensör için simulasyon ve ölçümler sunulmuştur. Simulasyonlar için ticari bir yazılım CST Microwave Studio kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project focuses on a radiation detection at 10um wavelength.This frequency is important due to the fact that at a normal daily temperature human body and other mammals emit radiation at this frequency. In addition, between 8 to 14 μm there is a gap at atmospheric window where absorption is low. These detectors are composed of two main parts, antenna part and sensor part.Antenna is used to receive the radiation at required frequency and it is connected to the sensor for example a diode which is used for rectification. These devices are light weight, fast, functioning at room temperature without cooling, CMOS compatible and use low power which makes them suitable in various applications such as thermal imaging, target detection, tracking, navigation in autonomous vehicles and energy harvesting . In this thesis,an introduction to already available detectors is given and also the analysis and designs of various types of antennas to couple radiation of the required wavelength to the sensor.For each individual antenna-coupled sensor, simulated and measured results are presented. A commercial software, CST Microwave Studio is used to perform the simulations.