Synthesis and surface activity measurement of novel Asp-Gly based amphiphilic surfactants
Yeni Asp-Gly bazlı amfifilik surfaktanların sentezi ve yüzey aktivite ölçümleri
  1. Tez No: 409033
  2. Yazar: SALİF DİATTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüzey aktif maddeler deterjan, farmasotik, ilaç taşıma gibi çok amaçlı birçok değişik alanlarda kullanılabilen çok önemli malzemelerdir. Peptide dayalı amfifiller; biyo-yararlılık, biyo-çözünürlülük ve biyo-uyumluluk özelliklerinden dolayı en çok kullanılan yüzey aktif malzemelerden birisidir. Bu tezde, hidrofilik başı aynı olan ancak farklı uzunlukta hidrofobik kuyruk içeren dört farklı dipeptid bazlı amfifilik yüzey aktif madde sentezlenmiştir : ( Gly-Asp-Cn (n= 12, 14, 16, 18 karbon).Bu amfifiller ilerleyen çalışmalarda RGD peptid bazlı amfifil sentezlemek için kullanılacaktır. Aslında, organizmadaki RGD tripeptidi α5β1 integrinlerine bağlanarak tümorün büyüme aşamasında önemli rol oynar. Bu yüzden α5β1 integrin reseptörlerini bloke ederek tümor hücrelerinin çoğalmasını engeller. İstenilen bileşikler sentezlendikten sonra fiziko-kimyasal karakterizasyonları yapıldı. Sentezlenen maddelerde agregasyon olduğu ve her bir amfifilin yüzey morfolojisinde fiber ya da lamel gibi bazı yapılar oluştuğu görülmüştür. Ayrıca hidrofobik kuyrukların uzunluğu arttıkça, kritik agregasyon konsantrasyonun düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Surfactants are very important and versatile compounds used in different fields such as detergent, pharmaceuticals, drug delivery system. Peptide based amphiphiles are among the most used surfactant due to their bioavailability, biodegradability, biocompatibility. In this thesis, four different dipeptide based amphiphilic surfactants are synthesized; they have the same hydrophilic head but their hydrophobic tails differing by their length: Gly-Asp-Cn (n= 12, 14, 16, 18 carbons). These amphiphiles are going to be used in coming studies in order to synthesize RGD-peptide based amphiphiles with the corresponding hydrophobic tail. In fact, RGD tripeptide mimic the natural one in our organism that plays an important role during tumor growth by binding specifically to α5β1 integrins. Thus, blocking the α5β1 integrins receptors inhibits the proliferation of tumor cells. After synthesizing the desired compounds, their physicochemical characterizations reveal that they form an aggregation and each of the amphiphiles exhibits on its surface morphology a certain organization such as in form of fiber or lamellar. It is also found that the critical aggregation concentration decreases with the increasing of the hydrophobic tail.