Effects of tunnel dam gare lip orientation on downpull force coefficients
Baraj tünnel kapağı alt yanak formlarının aşağı çekme kuvveti katsayısı üzerindeki etkılerı
  1. Tez No: 409045
  2. Yazar: AWAT ANWAR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. TAHA MOHAMMED AHMED TAHER, DOÇ. DR. THAMIR AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Düşey açılabilir tünel tipi kapaklar, çalışma şartlarına bağlı olarak kısmi açıklıklar, tahliye ve başlıklarında hidrostatik ve hidrodinamik kuvvetlere maruz kalmaktadır. Bu kuvvetler arasında bulunan yayılı düşey hidrodinamik kuvvet, kapak şaftı üzerindeki aşağı yönlü kuvvet ve kapağın en altındaki yukarı yönlü kuvvetin farkından oluşmaktadır. Bu kuvvetlerin net eşlenik kuvveti,“Aşağı Çekme Kuvveti”olarak tanımlanmaktadır. Aşağı çekme kuvvetinin tayin edilebilmesi için üst ve alt basınç sabitlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Basınç sabitlerinin belirlenebilmesi için tünel üzerindeki bazı bölgelerde hız ve basınç dağılımı ölçümleri, kapak üstünde efektif basınç yükü ve kapak alt yüzeyindeki basınç yükü dağılımı gerekmektedir. Farklı kapak kenar formlarının özgül üst ve alt basınç katsayıları vardır. Bu çalışmada, on iki farklı kapak kenar formunun aşağı çekme kuvveti üzerindeki etkisini belirleyebilmek için bir hidrolik model geliştirilmiştir. 36 adetten fazla deneysel çalışma yapılmıştır. Sonuçlara göre üst basınç katsayısının kenar geometrisindeki değişimlere çok hassas olmadığı belirlenmiştir. Katsayının, kapak açıklıklarında üniform olarak dalgalandığı saptanmıştır. Alt basınç katsayısı kenar geometrisiyle efektif olarak kontrol edilebilmektedir. Sonuçların tarif ettiği şekilde eğimli (θ=35°) kapak formunun aşağı çekme kuvvetini pozitif olmasını sağladığı ve minimumda tuttuğu görülmüştür. Farlı Reynolds numarası değerlerinin alt basınç katsayısı değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Güvenli kapanmayı engelleyebilecek negatif aşağı çekme kuvvetleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır..
Özet (Çeviri)
Vertical lift tunnel type gates are subjected to hydrostatic and hydrodynamics forces created as a product of working conditions over a large variety of partial openings, discharge and heads. Among these forces is the disturbed vertical hydrodynamic force resulting from the difference between the downward force on the gate within the gate shaft and upward force on the gate bottom, the net resultant of these two forces is termed as downpull force. The evaluation of downpull force needs the determination of the top and bottom pressure coefficients which requires measurement of the velocity and pressure distribution in some locations along tunnel, effective pressure head on the gate top ,and distribution of pressure heads along bottom gate surface .Each gate lip shapes has its own top and bottom pressure coefficients. In this research, a random hydraulic model was created to consider the effect of twelve gate lip shapes on the downpull force .More than 36 experimental runs are made. The result specifies that the top pressure coefficient not sensitive to changes in gate lip geometry. The coefficient shows to fluctuate uniformly with gate openings .the bottom pressure coefficient is controlled effectively by the gate lip geometry. The result explained that the inclined lip shape with (θ=35°) caused the downpull force positive and reserved as minimum , reasons the downpull force positive and kept as minimum . The causes of different values of Reynolds number on the values of bottom pressure coefficient have been investigated. The negative downpull which might reduce safe closure has also been studied