Prediction of the settlements induced by tunneling in clayey soil
Killi zeminlerdeki tünel inşaatlarında oluşan yüzey deformasyonların tahmini
  1. Tez No: 409044
  2. Yazar: ABO BAKER MALIK BURJUS BURJUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL EMRE ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yumuşak zeminlerde inşa edilen tüneller sebebiyle oluşan yüzey oturmaları ve tünel çevresinde oluşan deplasmanları tahmin edebilen hesaplamaları yapmak geoteknik mühendisleri için ciddi bir mücadele olmuştur. Bu hareketleri önlemek ve tünel ve yüzey yapılarının güvenliğini sağlamak için oluşabilecek deplasmanları tahmin etmek tasarım sürecinde öncelikli gelir. Tünel kazısı aşamalarında gerçekleşecek hareketleri ve oturmaları tahmin etmek için kullanılan yöntemler zemin hareketlerinin gerçek büyüklüğüne yakın olarak elde etmek için yaklaşık bir yolu dikkate alır. Bu tahmin için ampirik, analitik ve sayısal yöntem olarak daha karmaşık ve gerçeğe yakın modelleme yapabilen Sonlu Elemanlar Metodu (FEM) gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ticari bir yazılım programı PLAXIS kullanarak zayıf zeminde tünel yapımı sırasında oluşan oturmaları ve yer değiştirmelerı tahmin etmektir. Bu çalışmada, zemin davranışı, her birinden 108 deneme gerçekleştirilen mükemmel elastik-plastik Mohr-Coulomb (MC) ve sertleşen zemin (HS) kriterine dayalı model kullanılarak tespit edilmiştir. Sayısal modellerde kullanılan zemin özellikleri, gerçek verilerden alınmıştır. İlave olarak, değişen geometri ve çeşitli geoteknik özellikleri yoluyla bir dizi parametrik modeller kurularak yeni ilişkiler elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında bir yapıyı temsil eden model bir yüzey yükünün yeri değiştirilerek tünele etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Predicting and estimating the settlements and displacements in clay soil due to tunneling is a serious challenge for the geotechnical engineers. In order to prevent these movements and keep both the tunnel and the surface utilities safe, the prediction of the movements definitely comes in the top of the process. The methods that are used to estimate the movements and settlements that take place during the tunnel excavation stages in soil consider an approximate way to get true magnitudes of the movements in the ground. Different methods have been used for this prediction such as empirical, analytical, and Finite Element Method (FEM) as a numerical method which deems as the prior method that helps to model more complicated and close to real situations. The aim of this study is to estimate the settlement and displacements that occur during the construction of a tunnel in weak soil by using a commercial software program PLAXIS. The soil behavior in this study was identified by a perfectly plastic-elastic model based on Mohr-Coulomb (MC) and Hardening Soil (HS) criterion with 108 trials for each. The soil properties that are used in numerical models were taken from the real data. Moreover, by means of a series of parametric models with changing geometry and various geotechnical properties new relations were derived. In the last stage of this study a model surface load representing a structure is added to the models and its effect by changing the location vs. tunnel was also investigated.