Beam coding with spread spectrum orthogonal gold codes in underwater acoustic systems
Su altı akustik sistemlerde yayılı izge tekniğini kullanarak ortogonal gold kodlar ile huzme kodlama
- Tez No: 409104
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, kodlu Doğrudan Dizili Yayılı İzge (DDYİ) sinyallerinin yüksek çözünürlüklü huzmelerden yayımı ile huzme kodlama yaklaşımının sualtı akustik sistemler için uygulanabilirliği incelenmektedir. Huzme kodlama uygulaması için DDYİ sinyallerinin başarımı teorik açıdan analiz edilmekte ve deneysel yöntemle doğrulanmaktadır. Klasik DDYİ sinyallerinde kullanılan maksimal uzunluk dizileri ve ikili faz kaydırmalı anahtarlama modülasyonu yerine daha iyi çapraz korelasyon fonksiyonuna sahip olduğu için çoklu kullanım uygulamalarına daha uygun Gold kod dizileri ve faz devamlılığına sahip sabit genlikli sinyaller için daha uygun minimum kaydırmalı anahtarlama modülasyonu kullanılmaktadır. Huzme kodlama deneyleri 511'lik Gold kod dizileri 70 – 90 kHz frekans bandına yayılan minimum kaydırmalı anahtarlama modülasyonu yapılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerin sonucu kodlu sinyallerine Matlab programı ile sinyal işleme uygulandıktan sonra kodlu sinyallerin ayrı ayrı tespit edilebildiğini göstermektedir. Bu da huzme kodlama yaklaşımının sualtı akustik sistemler için uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of beam coding approaches enabling coded transmission with direct sequence spread spectrum (DSSS) signals to multiple high resolution beams in underwater acoustic systems is investigated. Performance of (DSSS) signals for beam coding application is theoretically analyzed and experimentally proved. Instead of conventional (DSSS) parameters maximal length sequence and binary phase shift keying (BPSK) modulation, gold code sequences are more appropriate for multi-user applications due to their better cross-correlation function and minimum shift keying (MSK) modulation is more appropriate for constant amplitude signals due to its phase continuity. Beam coding experiments were carried out with 511 gold chips sequences with Minimum Shift Keying (MSK) modulation to spread over the frequency range of 70 - 90 kHz. The results of these experiments indicate that each coded signal can be separately detectable after signal processing in Matlab. And this shows that the beam coding approach is implementable in underwater acoustic systems.