Patara antik kenti M53 anıt mezarı koruma ve sunum önerisi
Conversation and presentation proposal for M53 monumental tomb in patara ancient city
- Tez No: 702789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Patara Antik Kenti konumu ve sahip olduğu tarihi geçmişiyle Likya'nın önemli liman kentlerindendir. Gelişen ticaret hacmi, artan ekonomik gücü ve statüsü, Patara'nın çok uzun bir süre Likya Bölgesi'nin başkenti olarak kalmasını sağlamıştır. Kapsadığı geniş alanla bünyesinde çeşitli ölü gömme geleneklerinin izlerini taşıyan Patara nekropolü, kent surunun dışında Doğucasarı olarak adlandırılan tepenin yamacından başlayarak, liman çevresini dolanır ve en batıda konumlanan Granarium yapısına kadar kesintisiz devam eder. Erken dönemlerden itibaren kronolojik olarak oda mezarları, kaya mezarları, lahitler, anıt mezarlar, torpido mezarlar gibi pek çok farklı tipolojide örneklerin inşa edildiği izlenmektedir. Bu tezin konusunu oluşturan anıt mezarların bilinen en erken örneğinin MÖ 5. yy'a tarihlendirildiği ve bu yapı geleneğinin MS 3. yy'ın sonlarına dek sürdüğü bilinmektedir. Mezarların özellikle Roma Dönemi içerisinde bölgesel farklılıklar ve yerel etkilerle birlikte biçimlenerek yaygınlaştığı anlaşılmaktadır. Mezar sahipleri tarafından bir güç ve statü göstergesi olarak kabul edilen bu yapılar, yönetici, soylu sınıfına ait ve varlıklı aileler tarafından yaptırılmıştır. Anıt mezarların gelişiminde ve yayılımında, bölgesel, kültürel ve coğrafi özellikler gibi pek çok unsur belirleyicidir. Çok sayıda örneğine rastlanan söz konusu ölü anma mekanlarında bölgeler arasında belirgin farklılıklar beklenirken kimi durumlarda aynı bölgede yer alan komşu kentlerde dahi farklı mimari formlardaki örneklere rastlanmaktadır. Yerel geleneklerin ya da üslupların etkisinin bu farklılıkta belirleyici olduğu düşünülmektedir. Ancak tek etken yerel üslup değildir. Örneğin başka coğrafyalardan ya da kentlerden gelenlerin mezar tercihlerinde kimi zaman geldikleri yerdeki ritüelleri ya da mimari tasarımları arzuladıkları bilinmektedir. Bu tür örneklerde doğrudan farklı bir geleneğin ithal edilmesiyle yerel dokuya etkisi söz konusudur. Büyük oranda bilindik bir mimari geleneği tekrar eden mezarlarda dahi detaylarda büyük farklılıkların görüldüğü örnekler de azımsanmayacak sayıdadır. Bu tez çalışması, Patara Tepecik Nekropolü'nün doğusunda yer alan ve kazı çalışmaları 2011 yılında yapılmış olan M53 Anıt Mezarı'nı konu etmektedir. Toprak altından çıkarılan ve in-situ durumdaki yapı kalıntıları mimari açıdan belgelenerek, bozulma nedenleri saptanmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda yapının korunması ve sunumuna yönelik öneriler geliştirilmiştir. Tez kapsamında yapının mimari belgeleme çalışmaları gerçekleştirilerek, güncel rölöveleri hazırlanmış ve restitüsyon önerileri geliştirilmiştir. Rölöve çalışmalarında yapının in-situ durumu detaylı olarak irdelenmiş, mimari tektoniği ve geçirmiş olabileceği müdahaleler belirlenmiştir. Yapıda kullanılmış olan malzemeler ve uğradığı bozulmalar tespit edilmiştir. Analoji çalışmaları, in-situ durum ve kazıdan elde edilen verilerle restitüsyon çizimleri tamamlanmıştır. Koruma uygulaması için müdahale ve sunum önerileri yapılmıştır. Bu öneriler, arkeolojik alanlardaki restorasyon, koruma ve sunum konularındaki ulusal ve uluslararası ilkesel metinlerde tanımlanan ilkeler gözetilerek belirlenmiştir. Kuramsal çalışmaların ardından gerçekleştirilen belgeleme çalışmaları, M53 Anıt Mezarı'nın MS 2-3 yy'a tarihlendirilebileceğini göstermiştir. Bu tarihlendirme önerisinde kazı esnasında açığa çıkarılan yapıya ait özgün yazıt, en önemli veriyi vermiştir. Mimari parçaların sayısı ve yıkılmadan önceki konumlarının tespit edilebilmesi sayesinde yapının mimari biçimi belirlenmiştir. İn situ halde korunan kısımlar podyum ve Hyposorion bölümüdür. İki basamaklı bir podyumdan oluşan blok sırasının üzerine Hyposorion oturmaktadır. Bahsi geçen yazıt, bu bölümün kuzey beden duvarının üzerinde yer almaktadır. Doğu cephesinden girişi sağlanan kare planlı alt mezar odasının tavanı düzdür ve bu tavan bir sütun-kiriş sistemiyle taşınmaktadır. Hyposorion mekanının üzerine ise tonoz örtülü ana mezar odasının (Cella) geldiği tespit edilmiştir. Hyposorion bölümünün aksine mezarın bu kısmında köşelerde pilasterler yoktur. Kuzey cephesinden girişin sağlandığı Cella hem iç hem de dış cepheleri ince işçilikle işlenmiş bloklardan oluşmaktadır. Yapıyı ilgi çekici kılan bölümü ise, tonozunun kübik bir form oluşturacak şekilde bloklarla kapanıyor olmasıdır. Tonoz başlangıç köşe bloklarının bu biçimi oluşturacak şekilde tasarlanmaları ile tonozun üzerine gelen blokların tonoz eğrisine uygun şekilde biçimlendirilmiş olması yapı taşlarının özgün yerlerinin tespitini kolaylaştırmıştır. Günümüzde yapı hakkında kaynaklarda yeterli veriye ulaşılamamış olmasına rağmen, kazı sırasında ve sonrasında yapılan belgeleme çalışmaları ile yapının bloklarının korunmuşluğu restitüsyon çalışmaları için önemli katkı sağlamıştır. Tez çalışması, giriş ile birlikte toplam yedi bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, Likya Bölgesi'nin tarihsel coğrafyasından, gelişiminden ve sınırları içerisinde yer alan diğer antik kentlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Patara Antik Kenti'nin tarihsel gelişimi ile kazı ve araştırma tarihçesinden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra, kentsel ögeler ile kentin korunmuşluğu ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi verilmiştir. Patara'da tespit edilen nekropol alanları ve mezar yapılarına yine bu bölümde yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, M53 Anıt Mezarı'nın konumundan, yakın çevresinden ve mimari özelliklerinden bahsedilmiştir. Yapı kalıntıları, mekânsal olarak podyum, Hyposorion, Cella ve üst örtü olarak gruplandırılmıştır. Aynı zamanda plan düzlemlerini de tanımlayan bu gruplandırma doğrultusunda ayrıntılı belgeleme çalışmaları yürütülmüştür. Bununla birlikte duvar örgü tekniği ve yapı malzemeleri irdelenmiştir. Yapılan tespitlerden ve belgelemelerden yola çıkılarak güncel rölöve çizimleri hazırlanmıştır. Yapı malzemeleri ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişen hasar ve bozulmalar da analitik olarak analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, alan çalışmalarının yanı sıra kapsamlı bir analojik değerlendirmede bulunulmuştur. Bu veriler göstermektedir ki aynı dönem içerisine tarihlendirilen mezar yapıları ile M53 Anıt Mezarı benzer özellikler göstermektedir. Ancak benzer özelliklerin yanı sıra tipolojik olarak farklı strüktüre ve cephesel biçimlenişe sahip çok çeşitli mezar örneklerinin bulunduğu görülmektedir. Söz konusu çeşitlilik içerisinde yapılacak analojik değerlendirmelerin yapı hakkında kesin bir sonuca ulaşılmasında tek başına yeterli olamayacağı görülmektedir. Bu açıdan özellikle cephe tasarımıyla özgün bir uygulamayı yansıtan M53 Anıt Mezarı'nın genel çeşitlilik içindeki yerinin gelecek araştırmalarla daha net ortaya konulabileceği düşünülmektedir. Yapının geçirmiş olabileceği müdahaleler de göz önünde bulundurularak tarihsel evreleri saptanmıştır. Yapısal veriler ile yakın çevresinde kazı çalışmaları esnasında saptanan mimari elemanlar detaylı olarak çalışılmıştır. Bu kapsamda mezarın kazı çalışmaları esnasında oluşturulan taş tarlalarındaki 320 adet blok, detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca yapının restitüsyona dair önemli veriler bu bölümle bağlantılı yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmış ve devamında çalışmanın tümüne yön vermiştir. Yine bu bölümdeki çalışmalarda bloklar, yapı üzerindeki fonksiyonlarına göre gruplandırılmış ve devamında bir katalog çalışması yapılmıştır. Altıncı bölümde, koruma sorunlarına karşı detaylar ele alınmıştır. Bu sorunlar karşısında da koruma ve sunum önerileri geliştirilmiştir. Bu önerileri oluşturan etkenler temizlik, bütünleme, sağlamlaştırma, anastilosis ve sürekli bakımdır. Mimari elemanların eksik ve hasar görmüş bölümlerini kapsayan müdahaleler, bütünleme ile kazılar sırasında dağınık bir şekilde ele geçmiş blokların bir araya getirilerek ziyaretçilere sunulmasını hedefleyen anastilosistir. Anastilosis uygulaması için gerçekleştirilen çalışmalar esnasında yapının belli bir bölümüne ait blokların belirlenememiş olması nedeniyle bu uygulamanın kısmi olarak yapılması önerilmiştir. Sunumuna yönelik önerilerde, yapı tek başına irdelenmeyerek, ziyaretçi merkezi ve gezi güzergahları ile bağlantılı olarak bir kurgu tasarlanmıştır. Bilgilendirme levhaları ziyaretçiler tarafından mezarın anlaşılması için önemli ve gereklidir. Bu bağlamda tasarlanan pano ve ziyaretçi güzergahı yapıya giden ulaşım aksı üzerinde düşünülmüş ve bu aks üzerinde yer alan yapılar hakkında da ziyaretçilerin bilgilendirilmesi hedeflenmiştir. En son M53 Anıt Mezarı ile noktalanan bu rota yapı ile bağlantılı bir sergi alanını da içermektedir. Yedinci bölümde ise, sonuç kısmı yer almaktadır. Bu tez çalışmasının M53 Anıt Mezarı özelinde Patara'da ve diğer arkeolojik alanlarda ileride yapılacak olan koruma, onarım ve sunum çalışmalarına katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Patara Ancient City is one of the important harbor cities of Lycia with its location and historical background. Developing trade volume, increasing economic power and status ensured that Patara became the capital of the Lycian Region for a very long time. Patara necropolis, which bears the traces of various burial traditions with its wide area, wraps around the harbor by starting from the slope of the hill called Doğucasarı outside the city wall and continues uninterruptedly until the Granarium structure located in the west. It is observed that many different typologies such as chamber tombs, rock tombs, sarcophagi, monumental tombs, torpedo tombs have been built chronologically since the early periods. It is known that the earliest known example of the monumental tombs, which is the subject of this thesis, is dated to the 5th century BC and this building tradition continued until the end of the 3rd century AD. It is understood that the tombs became widespread by being shaped with regional differences and local influences especially in the Roman Period. These buildings, which are accepted as an indicator of power and status by the tomb owners, were built by wealthy families belonging to the ruler, noble class. Many factors such as regional, cultural and geographical features are decisive in the development and spread of monumental tombs. While significant differences are expected between regions in these commemoration places, where many examples can be found, in some cases examples in different architectural forms are seen even in neighboring cities located in the same region. It is thought that the influence of local traditions or styles is decisive in this difference. However, local style is not the only factor. For example, it is known that people coming from other geographies or cities sometimes desire the rituals or architectural designs of the place where they came from. In such examples, there is a direct effect on the local texture by importing a different tradition. Even in tombs, which largely repeat a well-known architectural tradition, there are a substantial number of examples where there are great differences in details. This thesis is about M53 Monumental Tomb, which is located in the east of the Patara North Necropolis and was excavated in 2011. The in-situ building remains that were excavated from the ground were documented in terms of architecture and the causes of deterioration were determined. In line with the data from these studies, proposals have been developed for the conservation and presentation of the building. Within the scope of the thesis, architectural documentation studies of the building were carried out, current surveys were prepared and restitution proposals were developed. In the survey studies, the in-situ status of the building was examined in detail, the architectural tectonics and possible interventions were determined. The materials used in the building and the deterioration it suffered were determined. The restitution drawings were completed with the data from the analogy studies, in-situ status and excavation. Intervention and presentation suggestions were made for the conservation implementation. These recommendations have been determined by considering the principles defined in national and international doctrinal texts and charters on restoration, conservation and presentation in archaeological sites. Documentation and theoretical studies have shown that the construction of M53 Monumental tomb can be dated back to the 2nd-3rd century AD. In this dating proposal, the original inscription of the structure unearthed during the excavation constituted the most important data. The architectural form of the building was determined by means of the number of architectural pieces and their location before demolition. The parts preserved in situ are the podium and the Hyposorion section. The Hyposorion sits on the row of blocks consisting of a two-step podium. The inscription is located on the northern main wall of this section. The ceiling of this lower burial chamber with square plan, which is entered from the east facade, has a flat ceiling carried by a column-beam system. It was determined that the vaulted main burial chamber (Cella) was placed over the hyposorion space. Unlike the hyposorion section, there are no pilasters in the corners of this part of the tomb. The Cella of which entrance is from the north facade, consists of stones with fine craftsmanship on both the interior and exterior facades. The top of the building is closed with blocks in a way that it would form a cubic form. The fact that the starting corner blocks of the vault were designed to create this shape and that the blocks on top of the vault were shaped in accordance with the vault curve enabled to determine the original locations of the building blocks. Although sufficient data about the structure could not be found in the sources today, the documentation studies carried out during and after the excavation and the preservation of the blocks of the structure made an important contribution to the restitution studies. The thesis consists of a total of seven chapters together with the introduction. In the second part, the historical geography of the Lycian Region, its development and other ancient cities within its borders are mentioned. In the third chapter, the historical development of Patara ancient city and the history of excavation and research are mentioned. In addition, information was given about the urban elements, the preservation of the city and its current status. Information about the necropolis areas and other tomb buildings in Patara are also given in this section. In the fourth chapter, the location, close surroundings and architectural features of M53 Monumental tomb are mentioned. The building remains are spatially grouped as podium, Hyposorion, Cella and roof. Comprehensive documentation studies were carried out in line with this grouping, which also defines the plan planes. In addition, construction technique and building materials were examined. Based on the findings and documentation, current survey drawings have been prepared. Building materials, damages and deteriorations due to different reasons were also analyzed analytically. In the fifth chapter, a comprehensive analogical evaluation was made besides the field studies. The tomb buildings dated to the same period with M53 Monumental tomb show similar characteristics. However, in addition to similar features, it is seen that there are a wide variety of tomb examples with typologically different architectural formations. It is seen that the analogical evaluations within the mentioned diversity will not be sufficient alone to have a definite conclusion about the building. The historical phases of the building were determined by considering the possible interventions. Structural data and architectural elements found during excavations in the immediate surroundings were studied in detail. In this context, 320 blocks in the stone fields created during the excavations of the tomb were discussed in detail. Additionally, important data on the restitution of the building emerged as a result of the studies carried out in connection with this section and directed the whole study. The blocks were grouped according to their functions on the building and a catalog study was also carried out afterwards in this section. In the sixth section, details against conservation issues are discussed. Conservation and presentation proposals have been developed against these issues. These recommendations are classified as cleaning, reintegration, consolidation, anastylosis and ongoing maintenance. Interventions consisting of the missing and damaged parts of the architectural elements are anastylosis, which aims to bring together the scattered blocks that were found during the excavations and present them to the visitors. Due to the fact that the original blocks belonged to a certain part of the building could not be find during the excavations only partially anastilosis was suggested. For the presentation studies, the building was not evaluated alone, a holistic design was developed including connections with the visitor center and sightseeing routes. Information boards are important and necessary for visitors to understand the tomb. In this context, information boards including 3D visualizations on the visitor route were designed. This route, which ends with M53 Monumental tomb, also includes an exhibition area connected to the building. In the seventh chapter, there is the conclusion part. It is hoped that this thesis will contribute to the future conservation, restoration and presentation studies in Patara and other archaeological sites all around the world.