Pamuklu havlu kumaşlarda performans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of performance properties of cotton terry towels
  1. Tez No: 409109
  2. Yazar: SELİN AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Havlu kumaşlar ev tekstili ürünler arasında çok kullanılan ürün tiplerinden biri olduğu için tüketicilerin havlu kumaşlardan beklentileri her geçen gün artmaktadır. Havlu kumaşların kullanılacağı alana göre beklenen performanslarının arttırılması için havlu kumaşların bazı yapısal parametrelerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Bu şekilde tüketici beklentileri en verimli şekilde karşılanabilmektedir. Bu çalışmada, atkı sıklığı ve hav yüksekliği değiştirilmiş havlu kumaşlar dokunmuştur. Dokunan bu havlu kumaşlara hava ve su buharı geçirgenliği, ısıl özellikler, eğilme dayanımı, dikey ve transfer kılcal ıslanma, damlama ve kuruma hızı testleri uygulanmıştır. Sonuçlar istatistiksel analiz yöntemi ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, atkı sıklığı ve hav yüksekliğinin havlu kumaşların ölçülen özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to terry towel is one of the most used types of products in home textiles, expectations of the consumers are increasing every day. It is possible to change some structural parameters of terry towels depending on end usage in order to increase expected performances. In this way, it may meet the consumer expectations efficiently. In this study, terry towels were woven with different weft densities and different pile heights. Air and water permeabilities, thermal properties, bending rigidity, wicking and drying properties of these fabrics were measured. The results were analyzed and interpreted by statistical analysis methods. It is determined that the changes on weft densities and pile heights have affected the terry towels properties significantly.