Assortmen planning in transshipment systems
Transfer-satış kullanan sistemlerde ürün çeşitliliği planlaması
  1. Tez No: 409108
  2. Yazar: HİLAL DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ŞEN, YRD. DOÇ. DR. NAGİHAN ÇÖMEZ DOLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ürün çeşitliliği planlaması, diğer bir deyişle, tüketiciye sunulacak ürünlerin çeşitlerini belirlemek; karlılığı, pazar payını ve müşteri hizmetlerini doğrudan etkileyen ve gayret gerektiren bir iştir. Bu tezde, sipariş üzerine üretim yapılan bir sistemde, birden fazla noktada ürün çeşitliliği planlaması problemi incelenmiştir. Her bir nokta, kendi çeşitliliğinde olmayan ürünler için diğer noktaların ürün çeşititliliğine transfer-satış yoluyla erişebilmektedir. Böylece daha fazla çeşitlilik sunulmasına ve çeşitliliğin artmasına bağlı olarak maliyetleri yükseltmeden satışların artışına imkan verilecektir. Müşteri davranışı, sisteme gelen bir müşterinin tüm olası ürünler arasından, dış kaynaklı olasılık ile bir ürünü seçtiği harici talep modeli olarak tanımlanmıştır. Müşterilerin, bölgelerin tümünde bulunan toplam çeşitliliğe erişimi olduğu varsayılmaktadır. Müşterinin istediği ürün kendi noktası dışında bir noktada mevcut ise, firma ürünü müşteriye aynı fiyata satar ve nakliye ücretini kendisi karşılar. Eğer müşterinin ilk seçtiği ürün hiç bir noktada sunulmuyorsa, müşteri alternatif bir ürüne yönelmektedir. Bu ürün müşterinin noktasından temin edilebileceği gibi farklı bir noktadan transfer-satış yoluyla da karşılanabilir. Diğer durumda ise satış kaybedilir. Problem toplam gelirin maksimize edilmesi için, her noktadaki ürün çeşitliliğine karar vermek olarak tanımlanmıştır. İlk olarak optimal çeşitliliğin içiçe kümeler olduğu gösterilmiştir. Yani, pazar payı küçük bir noktadaki çeşitlilik, pazar payı daha büyük bir noktadaki çeşitliliğin bir alt kümesidir. Daha sonra ortak çeşitliliğin popüler küme (satın alınma olasılığı en yüksek olan ürünlerden bazıları) olduğu; her bir noktadaki çeşitliliğin ise kendi başına bu özelliğe sahip olmayabileceği gösterilmektedir. Ayrıca, her çeşitliliğin popüler küme olması için yeterli bir koşul türetilmiştir. Tezin son bölümünde, ürün tutma ve transfer-satış maliyeti gibi çeşitli parametrelerin ve transfer-satışa izin vermenin optimal ürün çeşitliliği üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla geniş çaplı sayısal bir çalışma yapılmıştır. Son olarak, bu çalışmada elde edilmiş olan yapısal özelliklerden yararlanılarak sezgisel bir algoritma geliştirilmiş ve sayısal analizler ile bu algoritmanın performansı kapsamlı olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Assortment planning, i.e., determining the set of products to offer to customers is a challenging task with immediate effects on profitability, market share and customer service. In this thesis, we study a multiple location assortment planning problem in a make-to-order environment. Each location has the flexibility to access others' assortments by transshipping products he/she does not keep. This allows them to offer higher variety and increase sales without increasing costs associated with assortment. Customer behavior is defined using exogenous demand model where each arriving customer to a location chooses a product with an exogenous probability among all possible options. In our multiple location setting, we assume that the customer has access to the complete assortment in all locations. If a customer's requested product is not available in that customer's assigned location but available in another location, the firm ships the product to the customer at the same price and incurs a transshipment cost. If his/her first choice product is not offered by any of the locations then he/she switches to a substitute product, which can be either satisfied from customer's assigned location, or by transshipment. Otherwise, it is lost. The problem is then to determine the assortment in each location such that the total expected profit is maximized. We first show that the optimal assortments are nested, i.e., the assortment of a location with a smaller market share is a subset of the assortment of a location with a larger market share. We then show that while the common assortment is in the popular set (i.e., some number of products with highest purchase probabilities), the individual assortments do not necessarily have this property. We also derive a sufficient condition for each assortment to be in the popular set. In the final part of the thesis, we conduct an extensive numerical study to understand the effects of various parameters such as assortment cost and transshipment cost on optimal assortments and effects of allowing transshipments on resulting assortments compared to a no-transshipment system. Finally, we introduce an approximation algorithm that benefits from the structural properties obtained in this study and also test its performance with extensive numerical analyses.