Rejenere pamuk liflerinin boncuklaşma parametresine etkisi
Parameters on regenerated cotton fibers pilling effect
  1. Tez No: 409114
  2. Yazar: EZGİ ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tekstil ürünleri için geri kazanılabilir olması ve yeniden değerlendirilmesi son yıllarda artan nüfus için oldukça önemlidir. Bununla birlikte geri kazanım elyaflarının kalite kontrol özellikleri gözönünde bulundurulmalıdır. Tekstil ürünlerinin kalite kontrol sorunlarından olan boncuklanma faktörü bu özelliklerin en başında gelmektedir. Tez çalışmasında, geri kazanım elyaf üretimine ve yukarıda belirtilen boncuklanma sorununa değinilmiş olup, deneyde 24 saat kondisyonlanmış ayrı sıklık ve ayrı numaralı kumaşlarla değerlendirilme yapılmıştır. 12 ayrı kumaş türünün martindale sürtünme cihazıyla birlikte boncuklanması değerlendirilmiştir. Her 200 devirde bir alınan görüntüler arası karşılaştırılma yapılmıştır. Sonuç olarak kumaşların dokuma sıklığına, iplik numarasına ve devrine bağlı olarak boncuklanma değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being recycled and re-evaluted of textile products is very important fort he groving population in recent years. However, quality control features of retrieval fibers should be taken in to consideration. Pilling factor which is one of the quality control problems comes at the beginning of these features. In the thesis, the retrieval fiber production and pilling problems stated above were mentioned and the experiment was evoluted with different density and different numbered fabrics conditioned in 24 hours. Pilling of 12 different fabric type was evaluted by using martindale frictional device. The comparison between the retrieved images reviewed every one at 200 revs was evaluted. As a result, pilling evalution of fabrics was reviewed by taking into consideration wowen denrity, rape number and revs at fabrics.