Bobinleme makinesindeki ayarların iplik kalitesine etkilerinin araştırılması
Researching the effects of the setup in bobbin machines to the yarn quality
- Tez No: 409115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İplikhanelerde üretilen ring ipliğinde eğirme sırasında iplik yapısında pamuğun doğal yapısından dolayı bir takım hatalar oluşmaktadır, bu hatalar ipliğin dokumada veya örmede işlenip kumaş haline getirildiğinde rahatsız edici görüntüler meydana getirmekte ve müşterinin gözünde kalitesiz olarak tabir edilmektedir. Bu hataları gidermek için bobin makinelerinde bir takım ölçüm kafaları ve sensörler vasıtasıyla bu hatalar aktarma sırasında tespit edilmekte ve iplik bu hatalardan mümkün olduğunca arındırılmaktadır. Bu tezde bir işletmede üretilmiş ve hala üretilmekte olan %100 pamuk hammaddesinden elde edilmiş olan Ne 30/1, Ne 36/1, Ne 40/1 ve Ne 50/1 ring kompakt ipliklerin kalitesini artırmaya ve hataları minimum seviyeye indirmek için yapılması gereken işletme ortamı ve makine ayarları ele alınmış, bu iki faktörde ki değişiklikler sonucu elde edilen değerler incelenmiş ve optimum üretim ile kalite eğrisi yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yarns that produced in ring spinning mills the structure of the yarn during spinning becomes some failures because of the nature of cotton this failures brings disturbing images when it used in weaving or knitting and produced as fabric and it will be referred as poor quality of the customer. To solve this failures there are measuring heads and sensor for detecting the failures by transfering the yarn from cops to bobin and purify as possible as is. İn this thesis the main aim is to improve the quality of yarn and to minimize failures which has been obtained from %100 raw cotton and produced in a company and still being produced Ne 30/1, Ne 36/1, Ne 40/1 ve Ne 50/1 ring compact, company environment and the machine settings to be done has taken to hand and this two factors has changed and examined the results and tried to catch the optimum curve of production and quality.