1982-1992 yılları arasında Erciyes Üniversitesi kan merkezine başvuran donörlerdeki HBsAg prevelansı
- Tez No: 40913
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET 1- 1982-1992 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hasta nesi Kan Merkezine Kan Donörü olarak başvuran toplam 57.259 bireyde HBsAg arandı, 4587 (% 8.01)'sinde pozitif bulundu. 1982-1 985 yıllarında HBsAg ön tanı- lı hastalarında donörlerle beraber incelenmesiyle 2248 bireyden 491 (%22.06)'inde HBsAg'nin pozitif olduğu; bu oranında çok yüksek olduğu ve ger çek prevalansı göstermediği 1986-1992 yıllarında ise sadece kan donörlerinden HBsAg çalışılmasıyla 55.01 1 donörden 4096 (%7.44)'sında pozitif olduğu ve bu oranında populasyondaki prevalansı daha iyi yansıttığı, 2. Aynı yıllar arasında başvuran toplam 6750 kadın donörde HBsAg preve- lansı (%5-27.58) ortalama % 10.17; 50509 erkek donörde (%4.2-30.34) ortala ma %7.72 olduğu bulundu. Kadın/erkek arasında farkın olduğu bu farkında 1986/1989 yıllarında çalışan personelden kontrol amacı ile HBsAg çalışılmasın dan kaynaklandığı, 3. Mevsimlere göre kadın ve erkekler arasında farkın olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY HBsAg Prevalance among blood donors: 1. During the period 1 982-1 992 57259 blood donor's sera were tested for HBsAg antigen by pasive hemogglutination, ELISA and Latex agglutination tests. 4587 (8.01%) of the sera found pasitive. 2. HBsAg prevalance was 10.17% positive among fomale and 7.72% in male donors. Prevalance were changed 5 to 10% from one year to another. 3. As a whole there was no difference of HBsAg prevalance between ma les and females 4. By the increasing of donor numbers, HBsAg prevalances decieased, in other words number of the donors and real prevalance were inversely proporti onal 5. HBsAg prevalances have minimal pick values yearly 6. There were significantly HBsAg differences year by year between ma les and females, 7. Analysis of the results indicate that there was little seasonal differen ces of HBsAg prevalance especially it was maximum at spring and fallowed by autumn and winter 8. There was no seasonal difference among female where as 9. Seasonal difference among male donors was much clear. 10. During 1990-1992 donor sera especially in urgent case teste by both Latex agglutination and ELISA when those two method's has compared ELISA found more sensitive over Latex (5.9 %/ 4.3%).