Asynchronous sigma-delta analog to digital converters
Asenkron sigma-delta analog dijital çeviriciler
- Tez No: 409262
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Analog dijital çeviriciler gerçek kaynaklı analog sinyalleri dijital kodlanmış hallerine çeviren araçlardr. Bu dijital sinyaller, ardından gelen dijital sinyal işleme devrelerinde kullanılır. Analog sinyal kaynaklarına harddisk gibi kayıt cihazları ve optik sensörler örnek olarak gösterilebilir. Analog dijital çeviricilerin bir çok çeşidi vardır. Barındırdıkları avantaj ve dezavantajlara göre istenilen bir topoloji seçilebilir. Delta-sigma analog dijital çeviriciler sağladıkları yüksek çözünürlük sayesinde günümüzde oldukça yaygın ve popülerdirler. Yüksek çöznürlük devredeki filtrenin içsel gürültü bastırmasından kaynaklanır. 'Yüksek örnekleme' yani işaretin standart 'Nyquist örnekleme' frekansından daha yüksek bir frekansla örneklenmesi ile basamaklama gürültüsü sinyal bandından uzağa doğru itilir. Böylelikle daha yüksek işaret gürültü oranı elde edilir. Sigma-delta analog dijital çeviriciler iki çeşittir. Birincisi örneklenmiş işaretler ve örnekleyici devre elemanları ile çalşan örneklenmiş zaman sigma delta çeviricilerdir. İkinci çeşit ise, sürekli zaman işaret ile çalışan ve basamaklayacı hariç sürekli zaman devre elemanları kullanan sürekli zaman delta sigma çeviricilerdir. Bu iki devre de senkron devrelerdir; yani dşarıdan verilen bir saat sinyaline senkronizedir. Dışardan bir saat işareti verilmeksizin kendi salınımlarını üretip kullanan yeni bir çevirici mevcut ikisine yeni bir alternatif olacaktır. Bu devre dışarıdan bir saat işareti almayacağı için, saat seğirmesi engellenecektir. Bu tez bu tip çeviricilerin matematiksel analizi ve devre gerçeklemesi ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Analog to digital conversion is the process of translating analog real world signals to their corresponding binary encoded form which digital devices need. Among the examples for analog signal sources storage devices like harddisks and sensor devices can be given. Analog to digital converters are key components that make this translation. A specific topology can be selected according to its achievable number of bits, speed, power and according to its area of usage. Sigma-delta analog to digital conversion is a popular type which can be used in applications where high resolution with moderate bandwidth is desired. High resolutions are achieved by the inherent noise suppression by the loop filter. Oversampling, which corresponds to the sampling of the input signal with a higher rate than that of the regular Nyquist rate is their other advantage. This process pushes the quantization noise away from the baseband, and thereby higher signal to noise ratios are achieved. There are mainly two sub-types of sigma delta converters. The first, is the discrete time version which uses discrete time signals and components. The second is the continuous time version which uses entire continuous time signals and components except the quantizer and the digital to analog converter (DAC) in the feedback. These two types are both clocked with an external clock signal, so the output is synchronous i.e. synchronized with a clock. Designing a new type of the circuit which does not use an external clock; but instead using the self oscillation created in the loop can be a an alternative third type. This type of the converter will not use sampling inside the loop, so clock jitter due to the sampling can be eliminated, where usually a high frequency signal is sampled. If the sampling is done with a lower frequency, effect of the clock jitter can be reduced. This thesis is about the theory of such converters and their design procedure with a real circuit implementation.