Channel coding and robust detection in CDMA
CDMA için kanal kodlama ve gürbüz sezim
  1. Tez No: 95382
  2. Yazar: AYKUT HOCANIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET CDMA İÇİN KANAL KODLAMA VE GURBUZ SEZİM Kod bölüşümlü çoklu erişim (CDMA) birçok kullanıcının aynı sınırlı izgeyi etkin olarak paylaşmasına olanak vermekte ve telsiz iletişimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezde, CDMA sistemlerinde hata denetimi sağlamak için kanal kodlama ve gürbüz sezim teknikleri kullanılmıştir. Birinci bölümde, ikili olmayan evrişimsel kodlar (NCC) hata denetimi için bir ortak kanal/kaynak kodlama sisteminde kullanılmıştır. Kodçözümünde kullanılan ölçüt, kay nak istatistiklerine bağlıdır ve yüksek hata düzeltimi sağlamaktadır. NCC yönteminin bit hata olasılık başarımı, benzetimler kullanılarak değerlendirilmiş ve kanal istatistik lerinin ve kaynak entropisinin sistem başarımına etkileri araştırılmıştır. Eşzamansız aktarım kipi (ATM)-CDMA arayüz mimarisi için özgün bir çerçeve yapısı sunulmuştur. Telsiz/telli arayüzde kolay değişim için, önerilen çerçeve yapısı ATM paket yapısına benzemektedir. İki boyutlu çevrimsel artıklık kodları (CRC) kul lanılarak çerçeve başlıkları korunmaktadır. Toplam sistem gecikmesi kestirilmiş ve benzetimler kullanılarak sistem başarımı değerlendirilmiştir. Doğrudan dizili CDMA (DS/CDMA) sistemlerde, dürtün gürültünün etkisini azalt mak için yeni bir gürbüz alıcı yapısı sunulmuştur. Önerilen gürbüz alıcı için bit hata olasılık denklemleri türetilmiş ve güç dengesizliği ve eşzamansızlıktan doğan başarım kayıpları incelenmiştir. Dürtün gürültünün etkin olduğu durumda, gürbüz alıcının başarımının doğrusal alıcıya göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Benzetimler kul lanılarak sonuçlar doğrulanmıştır. Tezin son kısmında, gürbüz sezicinin kullanıldığı bir ardışıl girişim azaltma (SIC) sistemi sunulmuştur. Gürbüz SIC sisteminin, doğrusal SIC sistemine göre daha yüksek başarıma sahip olduğu ve sığa getirişi sağladığı gözlemlenmiştir. DOKÜMANTASYON MEf&EZt
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CHANNEL CODING AND ROBUST DETECTION IN CDMA Code division multiple access (CDMA) allows multiple users to share the same limited radio spectrum effectively and it is widely used in wireless communications. In this thesis, channel coding and robust detection schemes are used for error control in CDMA systems. Nonbinary convolutional codes (NCC) are used for error control in a source/channel coding scheme. The metric used in decoding, depends on the source statistics and leads to higher performance. NCC performance is analyzed through simulations and the dependence of the system performance on the channel statistics and the source entropy is investigated. A novel CDMA frame structure for an asynchronous transfer mode (ATM)-CDMA architecture is proposed. The frame structure is similar to ATM packets to facilitate easy conversion of packets for wired/wireless transition. A two dimensional CRC coding scheme is designed to protect the frame headers. The delay of the overall system is computed and simulations are used to evaluate the system performance. A new robust single-user receiver is designed to combat impulsive noise in a DS/CDMA setting. Bit error expressions are derived for the robust receiver and the performance losses due to power imbalance and asynchronism are investigated. In impulsive noise, robust detector performs better than the linear detector. Simulations are performed to validate these results. In the last part, a successive interference cancellation (SIC) scheme is proposed where robust correlation is used. The robust SIC scheme outperforms the conventional one, resulting in considerable capacity gain.