Okulöncesi çağındaki dört, beş ve altı yaş grubu çocukların tercih ettikleri oyun köşeleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 40931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATE BAYKOÇ-DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırma, okul öncesi çağındaki dört, beş ve altı yaş grubundaki çocukların tercih ettikleri oyun köşeleri ile yaratıcılık düzeylerinin saptanması, yaş, cinsiyet okula devam süresi, anne-baba yaşlarının ve öğrenim düzeylerinin, ailelerin gelir düzeylerinin, ailadeki çocuk sayısının etkili olup olmadığının incelenmesi ve bu iki alan arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amacıyla planlanmıştır. Halkbank çocuk yuvasına devam eden dört beş ve altı yaş grubu çocuklar bu araştırmanın evrenini ve bu çocuklar arasından seçilen 64 çocuk da örneklemi oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen deneklerin serbest oyun saatinde tercih ettikleri oyun köşeleri“Süreli Gözlem Kodu”ile belirlenmiş, daha sonra deneklere“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”uygulanmıştır. Gözlem formu ile yaratıcılık test sonuçlarından elde edilen, verilen değişkenlere göre incelenerek oranlar arası farka ait örnekleme dağılımı ve varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted to determine the creativity levels and preferred play corners of the preschool hildren(four,five and six years old) and also to determined the impact of age,sex,continuty of school, parents 'age and education,familys' income, number of children in family on the above mentioned studies and if there is any relation between them. Sample consists of 64 children (four, five six ages) attending Halkbank nursery school.Preffered play corners by subjects during free play through“Periodic Observation Code”was assigned and then“Torrance Test of Creativity Thinking”was applied. The evidence were analyzed according to the variables and“Hypothesis test for two proportion from independent groups”arid“Analysis of Variance”were constructed.