Tüp bebek tedavisinde dinamik görüntüleme sistemlerinin gebelik başarısına etkisi
The effect of time-lapse monitoring systems on success rates in IVF treatment
- Tez No: 409342
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmamızda 20-30 yaş aralığındaki 60 hasta, kullanılan inkübatör sistemlerinin başarısı açısından değerlendirilecektir. Örnek grubunun yarısı standart inkübatör kullanılan hastalardan diğer yarısı da dinamik görüntüleme sistemine sahip inkübatör kullanılan hastalardan seçilmiştir. Çiftlerden bayanlar 20-30 yaş aralığında ve normal over rezervine sahip ve oosit toplama işlemi sonrası en az 6 olgun oosit elde edilen bayanlar ve sperm parametreleri açısından 2010 WHO değerlerini karşılayan erkekler çalışmaya dahil edilmiştir. Embriyo transferini takiben 12. gün kanda yapılan gebelik testine göre kimyasal gebelik değerlendirilmiştir. Gebelik testinin pozitif olduğu hastalarda gebelik testinden 20 gün sonra yapılan ultrason muayenesi sonucuna göre de klinik gebelikler değerlendirilmiştir. Pearson Ki-kare testi ile yapılan istatistiki değerlendirme sonucu fertilize oosit Sİ için %83 DGS için %75 (p: 0,024) bulunmuştur. Kimyasal gebelik için Sİ %57, DGS için %73 (p: 0,018) ve klinik gebelik Sİ için %40, DGS için %63 (p: 0,022) bulunmuştur. Embriyo kültürü için DGS kullanılması gebelik oranlarını anlamlı olarak artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the success rate of IVF treatment in accordance with the Standard Incubator and Time-Lapse Monitoring Incubator has been assessed. Fort his study, of the couples, females ages between 20-30, normoresponder and has at least 6 mature oocyte after oocyte pick up procedure and male are appropriate for 2010 WHO values were selected. On the day 12. after embryo transfer, chemical pregnancy was evaluated in blood sample. On the other hand, clinical pregneancy was checked 20 days after the blood test, by ultrasound examination. Statistic analysis done by Pearson Chi-square test. Comparing fertilizied oocyte for SI is %83, for TMS %75 (p: 0,024), chemical pregnancy rates for SI is %57, for TMS is %73 (p: 0,018) and clinical pregnancy rates for SI is %40, for TMS %63 (p: 0,022). Using TMS for embryo culture gave a significant effect to the pregnancy rates.