Tüp bebek tedavisinde mikro akışkan çip( sperm chip) ve yüzdürme (SWİM UP) yıkama yöntemlerinin embriyo gelişimine ve gebeliğe etkisi
The effect of micro fluid chip and swim up washing methods on embryo development and pregnancy in İVF treatment
- Tez No: 719773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İPEK GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tüp bebek tedavilerinde spermin hazırlanması en önemli aşamalardan biridir. Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olan hastalarda sperm hazırlama yöntemlerinden olan swim-up ve mikro akışkan çip yöntemlerinin embriyo gelişimi ve gebelik oluşumu üzerine etkilerini incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Sebebi bilinmeyen infertilite ve tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan 120 çift çalışmaya dahil edildi. Semen örneklerinde swim-up ile mikro akışkan çip yöntemleri kıyaslanarak sperm konsantrasyonu, sperm hareketlilik ve progresif hareketlilik, kadın yaşları ve tüm bu değişkenlerin embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bulgular: Mikro akışkan çip ve swim-up gruplarında kadınların yaş ortalamaları, toplanan oosit sayıları, sperm hareketliliği, sperm progresif hareketliliği, transfer edilen embriyo kaliteleri ve gebelik görülme oranları açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (P>0,05). Sperm konsantrasyonunun, swim-up grubunda mikro akışkan çip grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (P0,05). Swim-up grubundaki gebelik görülen kadınların yaş ortalaması, mikro akışkan çip grubundakilerden anlamlı düzeyde yüksektir (P0,05). Hem A kalitedeki hem de B ve C kalitedeki embriyoların olduğu grupta gebelik oranları açısından her iki yöntem arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (P>0,05). Sonuç: Mikro akışkan çip metodu, swim-up yöntemine göre bir üstünlük sağlamamıştır. Swim-up yöntemi, mikro akışkan çip yöntemine göre ileri yaş grubundaki kadınlar için gebelik oranı açısından daha yararlı bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. Embriyo kalitesi açısından her iki yöntem arasında gebelik oranları açısından bir farklılık gözlemlemedik.
Özet (Çeviri)
Objective: Preparation of sperm is one of the most important steps in IVF treatments. It was aimed to examine the effects of swim-up and microfluidic chip methods, which are sperm preparation methods, on embryo development and pregnancy formation in patients with repeated failed IVF attempts. Materials and Methods: 120 couples with infertility of unknown origin and repeated unsuccessful IVF attempts were included in the study. By comparing swim-up and microfluidic chip methods in semen samples, sperm concentration, sperm motility and progressive motility, female ages and the effects of all these variables on embryo quality and pregnancy rates were investigated. Results: There was no significant difference in the microfluidic chip and swim-up groups in terms of the mean age of the women, the number of oocytes collected, sperm motility, sperm progressive motility, transferred embryo quality and pregnancy rates (P>0.05). Sperm concentration was found to be significantly higher in the swim-up group than in the microfluidic chip group (P0.05). The mean age of pregnant women in the swim-up group was significantly higher than those in the microfluidic chip group (P0.05). There was no significant difference between the two methods in terms of pregnancy rates in the group with both A quality and B and C quality embryos (P>0.05). Conclusion: The microfluidic chip method did not provide an advantage over the swim-up method. The swim-up method suggest to be a more beneficial method in terms of pregnancy rate for women in the advanced age group compared to the microfluidic chip method. We did not observe any difference in terms of pregnancy rates between the two methods in terms of embryo quality.