Türkiye'deki diş hekimlerinin endodonti uzmanına hasta yönlendirme kriterlerinin değerlendirilmesi
Assessment of denti̇sts' referral pattern to endodonti̇st i̇n Turkey
  1. Tez No: 409365
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Türkiye'deki diş hekimlerin endodonti uzmanına hasta yönlendirme ihtiyacının ve hasta yönlendirmede etkili olan faktörlerin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, 28 sorudan oluşan anket genel diş hekiminin hastasını endodonti uzmanına yönlendirme gereksiniminin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Anket, Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) veritabanındaki kayıtlı hekimlere e-mail yoluyla ulaştırılmış ve sadece anlaşılır olan veriler ile değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Hekimlerin anketi cevaplandırma oranı %5,5(655) olarak bulunmuştur, %96,3'ünün kök kanal tedavisi yaptığı, %92,3'ünün ise hastalarını gerekli gördükleri durumlarda endodonti uzmanına yönlendirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:To determine the factors of endodontic referral from general dental practitoners in Turkey. Materials and Methods: A questionnaire, containing 28 questions, was designed to determine the need for endodontic specialist referral and the factors that influenced the decision to refer a patient to the endodontists. Survey was sent by e-mail to the registered dentists in the database of Turkish Dental Association and only unequivocal responses were included in calculating percentages. Results: The response rate was 5,5%(655). Majority (96,3%) of the respondents performed root canal treatment by themselves and they prefer to refer patient to endodontist (92,3%) when they encounter a challenging case.