Maksiller sinüs hastalıkları ile dental patolojiler arasındaki ilişkinin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of maxillary sinus diseases relationship between dental pathology using dental volumetric tomography
- Tez No: 409366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE ZEYNEP ZENGİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Maksiller dişlerin apeksleri ile maksiller sinüs arasındaki yakın anatomik ilişki, dental patolojilerin sinüs membranını etkileyerek sinüs hastalıkları oluşturmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı dental patolojiler ile maksiller sinüs hastalıkları arasındaki ilişkinin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği FakültesiAğız, Diş ve Çene Radyolojisi kliniğinde herhangi bir sebeple alınmış olan 500 adet dental volumetrik tomografi görüntüsü rastgele seçilerek retrospektif olarak incelendi. Tomografi kesitlerinde maksiller posterior diş kökleri ile maksiller sinüs tabanı arasındaki vertikal ilişki, dental patolojiler ve maksiller sinüs hastalıkları (FMK, MRK, antral polip, periostit, sinüzit) değerlendirildi. Dental kaynaklı patolojiler ile maksiller sinüs bulguları arasındaki ilişki ki kare (!2) testi ve Fisher'ın kesin testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 288'i kadın (%57,6), 212'si erkekti (%42,4). Tüm hastaların yaş ortalaması 42,84' tü (± 15,05). Fokal mukozal kalınlaşmanın (FMK) sinüs patolojileri içerisinde en sık izlenen patoloji olduğu görüldü (%60,2).
Özet (Çeviri)
Introduction: The close proximity of the root apices of maxillary teeth to the maxillary sinus makes dental infection a potential source of maxillary sinusitis. The aim of the this study is to determine the relationship between dental findings and maxillary sinus abnormalities, using dental volumetric tomography (DVT). Material and Methods: In this study, the 500 DVT images taken for any reason at the Department of Maxillofacial Radiology, Ondokuz Mayıs University were retrospectively examined. The vertical relationship between the maxillary sinus floor and the maxillary posterior teeth root tips, dental pathologies of maxillary posterior teeth and maxillary sinus diseases were examined. The relationship between dental findings and maxillary sinus abnormalities were analyzed using the Chi-square (!2) tests and Fisher' s exact test. Results: In this study 288 female (%57,6) and 212 male (%42,4) patient examined. Mean age of all patient 42,84 (± 15,05). The focal mucosal thickening (FMT) was found to be the most common pathology in sinus pathology (60.2%).