Senil osteoporozda vasküler kalsifikasyonun bir göstergesi olarak serum fetuin-A düzeyleri ve aortik kalsifikasyon skorlamasının incelenmesi
The evaluation of aortic calcification scores and serum fetuin-a levels as A predictor of vascular calcification in senile osteoporosis
  1. Tez No: 409448
  2. Yazar: EMRE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar, geriatrik populasyonda sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Her iki hastalığın patofizyolojisi değerlendirildiğinde ortak noktalar göze çarpmaktadır. Serum Fetuin-A, ortak mekanizmalardan biri olup osteoporozda ve kardiyovasküler risk göstergelerinden biri olan vasküler kalsifikasyonda düzeyi azalmaktadır. Literatürde osteoporoz ve kardiyovasküler hastalık ilişkisini değerlendiren çalışmalar bulunmakla birlikte senil osteoporoz, vasküler kalsifikasyon ve serum Fetuin-A arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma olmaması çalışmanın oluşturulmasında önemli rol oynamıştır. Çalışmada 1 Haziran 2014 – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında geriatri polikliniğine başvuran 70 yaş ve üstü toplam 70 hasta incelendi. 23 hasta osteoporozu olan, 47 hasta osteoporozu olmayan grupta yer aldı. Osteoporoza neden olabilecek ikincil hastalıklar dışlandı. Hastalardan serum biyokimya değerleri ve serum Fetuin-A düzeyi için kan örnekleri alındı. Her hastadan KMD ve 2 yönlü lomber grafi istendi. Osteoporozu olan ve osteoporozu olmayan iki grup arasında aort kalsifikasyon skorları ve serum Fetuin-A düzeyleri açısından değerlendirme yapıldığında osteoporozu olan grupta osteoporozu olmayan gruba göre daha düşük serum Fetuin-A düzeyleri ve daha yüksek aortik kalsifikasyon skorları tespit edildi, ancak iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Bununla birlikte hastalar KMD skorlarına göre osteoporoz, osteopeni ve normal KMD skoru olmak üzere üç grupta incelendiğinde osteoporozu olan grupta serum Fetuin-A düzeyleri en düşük, KMD skoru normal sınırlarda olan grupta serum Fetuin-A düzeyleri en yüksek saptandı. İstatistiksel olarak anlamlı fark saptanmasa da serum Fetuin-A düzeylerinin osteoporozu olan grupta daha düşük olduğu görüldü. Osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ortak patofizyolojik sürecin aydınlatılması, serum Fetuin-A düzeyinin senil osteoporoz ve kardiyovasküler hastalık risk belirteci olarak klinik kullanımının yaygınlaştırılması için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis and cardiovascular diseases are among common diseases seen in geriatric population. There are shared pathophysiological mechanisms between the two diseases. Serum Fetuin-A, which is one of the shared mechanisms and a predictor of cardiovascular diseases, is decreased in both osteoporosis and vascular calcification. Although in the literature, there are some studies about the relationship between osteoporosis and cardiovascular diseases; no study was found about the relationship between senile osteoporosis, vascular calcification, and serum Fetuin-A. This played an important role in designing the study. In this study, 70 patients aged 70 years and over, who were admitted to the geriatric medicine outpatient clinic between 1 June 2014 and 30 September 2014 were included. Twenty three patients had osteoporosis and 47 patients didn't have osteoporosis. The causes of secondary osteoporosis were excluded. Blood samples for serum biochemistry and serum Fetuin-A were collected from the patients. Every patient underwent DEXA for bone mineral densitometry and 2 sided lumbar graphs. When the groups who had and did not have osteoporosis were evaluated for aortic calcification scores and serum Fetuin-A levels, lower levels of serum Fetuin-A and higher degrees of aortic calcification scores were noted in the group who had osteoporosis; but no statistical difference was found between the two groups. When the patients were grouped as osteoporotic, osteopenic, and normal according to their bone mineral density scores; serum Fetuin-A levels were found to be lowest in the osteoporotic group and highest in the normal bone mineral density group. Although there was no statistically significant difference between the groups, it was important to determine the lowest Fetuin-A levels in the osteoporotic group. Further investigations are needed for highlightening the common pathophysiological mechanisms between osteoporosis and cardiovascular diseases, for generalizing the clinical practice of Fetuin-A as a predictor of senile osteoporosis and cardiovascular diseases.