Akut miyeloid lösemi hastalarında demir yüklenme durumunun klinik ve prognostik önemi
Clinical and prognostic significance of iron overload status in acute myeloid leukemia patients
- Tez No: 409449
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde 2001-2015 yılları arasında tanı almış akut miyeloid lösemi (AML) hastalarının tanı anındaki serum demir testlerine bakılarak, demir yüklenmesi ve bunun klinik ve prognoza etkisi araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Aralık 2001 – Nisan 2015 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda AML tanısıyla izlenen ve tanı anında serum demir testleri istenmiş olan 103 hasta çalışmaya alındı. Serum demir testlerini etkilemesi muhtemel miyelodisplastik sendrom (MDS) veya diğer kronik hematopoetik hastalık hikayesi olan 21 hasta çalışmadan çıkarıldı. Hastaların tıbbi hikayeleri, demografik özellikleri, kemik iliği aspirasyon/biyopsi ve sitogenetik analiz kayıtları, sitotoksik kemoterapiye yanıtları ve son durumları incelendi. Değişik transferrin saturasyonu (TS) ve ferritin değerleri eşik alınarak, demir yüklenmesi durumunun sıklığı ve klinik faktörlerle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya uygun 82 AML hastasının ortalama transferrin saturasyonu ve ferritin değerleri sırasıyla %55±%25 ve 1138±1742 ng/mL idi. Kırk iki hastanın (%51,2) transferrin saturasyonu %50'den, 26 hastanın (%31,7) ferritin değeri ise şelasyon eşiği olan 1000 ng/mL'den yüksekti. Transferrin saturasyonu ve ferritin değerleri sırasıyla %80 ve 700 ng/mL eşik değer alınıp, intensif tedavi alan AML hastalarında demir yüklenmesi incelendiğinde; TS≥%80 olan hastaların %53,3'ü indüksiyon mortalitesi olurken, TS
Özet (Çeviri)
Purpose: In this retrospective study, we aimed to determine the iron overload and its clinical and prognostic effects by evaluating serum iron parameters at the time of diagnosis in acute myeloid leukemia (AML) patients who diagnosed in Hacettepe University Hospitals between 2001 and 2015. Material and Method: One hundred and three AML patients whose serum iron tests were available at the time of diagnosis were followed by Hacettepe University Hospitals, Department of Hematology in between December 2001 and April 2015 were included in this study. Twenty one patients with a history of myelodysplastic syndromes (MDS) or other chronic hematopoietic diseases were excluded from the study because of probably affecting the serum iron tests. The medical histories, demographic characteristics, bone marrow aspiration/biopsy and cytogenetic analysis records of patients and their cytotoxic chemotherapy responses and final outcomes were examined. The frequency of iron overload status and its association with clinical factors were evaluated based on different threshold levels of transferrin saturation (TS) and ferritin. Results: The mean transferrin saturation and ferritin levels of 82 AML patients who eligible for the study were %55±%25 and 1138±1742 ng/mL, respectively. Forty two patients' (%51,2) transferrin saturation were higher than %50 and 26 patients' (%31,7) ferritin levels were higher than 1000 ng/mL which is the threshold level of iron chelation. When the threshold of iron overload of transferrin saturation and ferritin levels were determined as %80 and 700 ng/mL at AML patients which were treated by intensive treatment; %53,3 of patients with TS≥%80 had been induction mortality, %16,1 of patients with TS