Çocuk hekimlerinin ağrı hakkındaki görüşleri ve ağrıdaki tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 40945
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 SUMMARY The aim of the study was to evaluate pediatricians perspective about newborn and children pain, as well as diagnosis and treatment methods. Research sample was constructed from 70 pediatricians (63 pediatricians, 7 child sıfırgent) from Bursa and Eskişehir. A questionnaire was used to collect data. Knowledge of newborn pain, treatment of newborn and children pain and attitude towards children pain treatment was assessed though the questionnaire. Research results showed that 33 % (N = 23) of the pediatricians had enough knowledge about children pain while 67 % did not. Pediatrician's sensation of the newborn pain was assessed according to their work experience time. Therefore, 58 % (n = 18) pediatricians who had 10 years work experience, 33 % (n = 7) with between 11-20 years work experience and 44 % (n = 7) with 20 years experience were found above the average level. According to statistical analyses there was not any difference between work experience and sensation level of the newborn pain. Treatment knowledge of newborn and child pain were assessed according to41 ÖZET Bu araştırmada“Çocuk hekimlerinin.çocuklarda ağrı ”hakkındaki görüşleri ve çocuk hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uygulanacak tıbbi girişimler sırasında oluşan ağrıdaki tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma grubunu Bursa il ve ilçeleri ile Eskişehir ilinde hastanede ve/veya serbest Çalışan 70 hekim (63 çocuk hekimi + 7 çocuk cerrahı) oluşturdu. Araştırmanın verileri anketleme yöntemiyle elde edildi. Anket formunda yenidoğanda ağrı algılamasına ilişkin bilgi, yenidoğan ve çocukla ağrı tedavisine ilişkin bilgi çocuklarda ağrı tedavisine yönelik tutum ve uygulama sorularına yer verildi. Araştırma sununda hekimlerin % 33 ünün (n=23) konu ile ilgili bilgilerini yeterli, %67 sinin (n=47) ise yetersiz bulduğu saptandı. Araştırma kapsamına giren hekimlerin yenidoğanda ağrı algalamasına ilişkin bilgi puan ortalaması 30 puan üzerinden x= 16.92±0.35 bulundu. Bilgi puan ortalamalarının mesleki deneyim sürelerine göre dağılımı incelendi. 0 yıl l çalışanların % 58 inin (n=!8), 11-20 yıl çalışanların % 30 unun (n=7) 20 yıl t çalışanların % 44 ünün (n=7) ortalama bilgi puanının üzerinde yer aldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
41 ÖZET Bu araştırmada“Çocuk hekimlerinin.çocuklarda ağrı ”hakkındaki görüşleri ve çocuk hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uygulanacak tıbbi girişimler sırasında oluşan ağrıdaki tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma grubunu Bursa il ve ilçeleri ile Eskişehir ilinde hastanede ve/veya serbest Çalışan 70 hekim (63 çocuk hekimi + 7 çocuk cerrahı) oluşturdu. Araştırmanın verileri anketleme yöntemiyle elde edildi. Anket formunda yenidoğanda ağrı algılamasına ilişkin bilgi, yenidoğan ve çocukla ağrı tedavisine ilişkin bilgi çocuklarda ağrı tedavisine yönelik tutum ve uygulama sorularına yer verildi. Araştırma sununda hekimlerin % 33 ünün (n=23) konu ile ilgili bilgilerini yeterli, %67 sinin (n=47) ise yetersiz bulduğu saptandı. Araştırma kapsamına giren hekimlerin yenidoğanda ağrı algalamasına ilişkin bilgi puan ortalaması 30 puan üzerinden x= 16.92±0.35 bulundu. Bilgi puan ortalamalarının mesleki deneyim sürelerine göre dağılımı incelendi. 0 yıl l çalışanların % 58 inin (n=!8), 11-20 yıl çalışanların % 30 unun (n=7) 20 yıl t çalışanların % 44 ünün (n=7) ortalama bilgi puanının üzerinde yer aldığı saptandı.44 pediatricians working experience by years. 52 % with 10 years working experience, 43 % ith between 11-20 years working experience and 37 % with greaterthan 21 years working experience pediatricians' knowledge were above the average rate. On the other hand there was not any difference between work experience and treatment Knowledge of the newborn and children pain according to Chi Square analyses. 14 %. of the pediatricians were used sweetened water, dummy and non-narcotic nalgesia before invasive medical treatment. In addition, 41 % (n=29) of the pediatricians were used analgesic before invasive medical treatment. Research result showed that pediatricians' and child surgents' sensitiveness of the ewborn and child pain before invasive treatment were under the expectation. Therefore pediatricians who were involved with newborn and children treatment might discuss and fjlnd a solution together, more research about the subject might done and present in ediatric Congress, while applying the invasive treatment humanist approach should be in cjoncern as well as medical approach. I