Topuk kanı alınmasıyla oluşan ağrı düzeyine farmakolojik olmayan yöntemlerin etkisi
Effects of non-pharmacological methods on the pain level occurs due to heel blood collection
  1. Tez No: 409457
  2. Yazar: MELTEM ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmalarda yenidoğanlara invaziv girişimler esnasında uygulanan farmakolojik olmayan yöntemlerin ağrı ve huzursuzluğu kontrol altına almada yardımcı olduğu belirtilmektedir. Bu deneysel çalışmada sağlıklı yenidoğanlarda topuk kanı alınmasıyla oluşan ağrıya farmakalojik olmayan yöntemlerin etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Özel bir hastanenin bebek odasında yapılan çalışmaya kronolojik yaşları 24-48 saat arasında olan bebekler, bir deney bir kontrol grubu olacak şekilde toplam 100 bebek alındı. Kontrol grubuna topuk kanı alınması sırasında farmakoloijk olmayan herhangi bir yöntem uygulanmadı, deney gurubuna farmakolojik olmayan girişimler (emzik verme, oral sukroz verme, bebeği sararak fleksiyon pozisyonuna getirme, ısıtıcı yatak altında bebeğin topuğunu ısıtma) uygulandı. Verilerin toplanmasında veri formu ve NIPS (Neonatal Infant Pain Scale) kullanıldı. Sonuçlar SPSS 21,0 ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda; Deney ve kontrol grubu NIPS ağrı toplam puan ortalamalarını anlamlı olarak farklı olduğu, farmakolojik olmayan yöntemlerin ağrı düzeyinin düşmesinde etkili olduğu belirlendi. Topuk kanı alınması sırasında oluşan ağrının en aza indirilmesinde farmakolojik olmayan yöntemlerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been specified in various studies that non-pharmacological methods which are applied to newborns during invasive interventions aid in controlling the pain and restlessness. In this experimental study, the aim is to determine the effects of non-pharmacological methods on the pain which develop because of the heel blood collection in healthy newborns. Totally 100 infants (experimental and control groups), whose ages were chronologically 24-48 hours and who were born in a private hospital, were included in the study. Any of non-pharmacological methods were applied to control group infants upon heel blood collection. On the other hand, non-pharmacological methods (giving the pacifier, giving an oral sucrose solution, bringing the baby to the flexed position by wrapping, heating the heel of the baby under the heater bed) were applied. Data sheet and NIPS (Neonatal Infant Pain Scale) tools were used in order to collect the data. Findings were assessed by using SPSS 21.0 program. Conclusively, non-pharmacological methods were found to be effective on the decrease in the pain level. It has been suggested that non-pharmacological methods should be used in order to minimize the pain occurs due to the heel blood collection.