Komplikasyonsuz Tip 2 diabetes mellitus' lu hastalarda serum ürik asit düzeyinin iskemi modifiye albumin, total oksidan kapasite ve total antioksidan kapasite ile ilişkisi
The relationship between serum uric acid levels and ischemia modified albumin, total oxidant status and total antioxidant status in patients with uncomplicated TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 409456
  2. Yazar: ESAT KIVANÇ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) ; tüm dünya genelinde yaygın olarak görülen ve ciddi sağlık problemlerine yol açan; insülin sekresyonunda, insülin etkisinde veya her ikisindeki defekt sonucu hiperglisemi ile karakterize, metabolik bir hastalıktır. Tip 2 DM' nin gelişiminde, progresyonunda ve komplikasyonların gelişiminde, oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Serum ürik asit yüksekliğinin, Tip 2 DM' nin vasküler komplikasyonlarının gelişimi açısından bir risk faktörü olduğu ve oksidatif strese katkı sağladığı düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı; mikro-makrovasküler komplikasyon gelişmemiş Tip 2 DM' li hastalarda serum ürik asit yüksekliğinin, vücuttaki oksidatif stresin göstergeleri olan İskemi Modifiye Albümin (İMA) - Total Oksidan Kapasite (TOS) – Total Antioksidan Kapasite (TAS) düzeyleri ile direkt bir ilişkisi olup olmadığını incelemektir. Çalışmaya 20 ürik asit düzeyi yüksek Tip 2 DM' li ( > 6.5 mg/dl) , 21 ürik asit düzeyi normal Tip 2 DM' li (< 6.5 mg/dl) ve 32 sağlıklı birey olmak üzere, toplamda 73 kişi dahil edildi. Çalışmanın sonuçlarında; ürik asit düzeyi yüksek ve normal olan Tip 2 DM' li hastalarda, ürik asit düzeyi ile İMA - TOS - TAS düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Bu nedenle; vasküler komplikasyon gelişmemiş Tip 2 DM' li hastalarda, serum ürik asit düzeyinin yüksek olmasının oksidatif stres üzerine direkt bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı. Bunun dışında; komplikasyon görülmeyen diyabetik hastaların antioksidan kapasiteyi belirli bir düzeyde tutabilmek için, TAS kapasitelerini arttırabildikleri görülmüştür. Ürik asit, komplikasyonsuz diyabetik hastalarda bir oksidatif stres belirteci veya oksidatif strese karşı koruyucu bir molekül olarak değerlendirilmemelidir. Serum ürik asit düzeyi ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin altında yatan mekanizmaları açıklamaya yönelik daha geniş kapsamlı, ileri çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Type 2 Diabetes mellitus (DM) ; is a worldwide health problem with potential for significant negative health outcomes, including a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia due to defects in insülin secretion, insulin action, or both. Oxidative stress, plays an important role on the onset, progression and related complications of this disorder. Elevated serum uric acid level, is an independent predictor of vascular complications in diabetic patients and hyperuricemia may contribute to oxidative stress. The aim of this study; is to investigate the association between, higher serum uric acid levels with Ischemia Modified Albumin (IMA) - Total Oxidant Status (TOS) –Total Antioxidant Status (TAS) , which are indicators of oxidative stress, in Type 2 diabetic patients without micro and macro vascular complications. A total of 73 individuals were enrolled in the study; including 20 Type 2 diabetic patient with high serum uric acid level ( > 6.5 mg/dl), 21 Type 2 diabetic patient with normal serum uric acid level ( < 6.5 mg/dl) and 32 healthy individuals. AS a result of this study; there were no significiantly association with serum uric acid and IMA-TOS-TAS levels between serum uric acid level high and uric acid level normal group. Therefore; we concluded that, high serum uric acid level does not directyl effect on oxidative stress in Type 2 diabetic patients without vascular complications. Furthermore; in uncomplicated diabetic patients TAS level may raise to keep the antioxidant capacity in a certain level. Uric acid, should not be considered a oxidative stress indicator or a protective molecule for oxidative stress ,in uncomplicated Type 2 diabetic patients. Further comprehensive studies are required to understand the mechanisms leading to association between serum uric acid level and oxidative stress.