Global pelvik taban rahatsızlık anketinin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Adaptation of global pelvic floor bother questionnaire to Turkish, and its validity and reliability
- Tez No: 409503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, pelvik taban disfonksiyonunda sık görülen rahatsızlıkları ve bunların şiddetini değerlendirmek amacıyla geliştirilen Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi (GPTRA)'ni Türkçe'ye uyarlamayı ve geçerlik ve güvenirliğini araştırmayı amaçladı. Çalışmaya yaş ortalaması 46.83 yıl olan, stres üriner inkontinans, sık idrar yapma hissi, ani idrar yapma hissi, urge inkontinans, işeme zorluğu, pelvik organ prolapsus, obstrüktif defekasyon, anal inkontinans ve disparoni rahatsızlıklarından en az birine sahip 131 olgu dâhil edildi. GPTRA'nın Türkçe uyarlaması kültürlerarası adaptasyon sürecinin aşamaları takip edilerek yapıldı. Olguların sosyo-demografik özellikleri kaydedildikten sonra Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20), Pelvik Taban Etki Anketi (PTEA-7) ve GPTRA uygulandı. Pelvik organ prolapsus varlığı ve evresini belirlemek için basitleştirilmiş pelvik organ prolapsus sınıflandırma sistemi kullanıldı. GPTRA'nın test tekrar test güvenirliğinin araştırılması için 131 olguya 1 hafta arayla ölçek tekrar uygulandı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p ≤0.05 alındı ve hesaplamalarda PASW (SPSS, ver. 18) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt Global Pelvic Floor Bother Questionnaire (GPFBQ), which is developed to evaluate discomfort observed frequently in pelvic floor dysfunction and their severity, into Turkish and to research its validity and reliability. 131 cases, whose mean age was 46.83 and had at least one of the symptoms including stress urinary incontinence, urinary urgency, urinary frequency, urge incontinence, voiding difficulty, pelvic organ prolapse, obstructive defecation, anal incontinence, and dyspareunia, were included in the study. Turkish adaptation of GPFBQ was made by following the stages of intercultural adaptation process. After socio-demographic characteristics of the cases were recorded, Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20), Pelvic Floor Impact Questionnaire-7 (PFIQ), and GPFBQ were applied. Simplified pelvic organ prolapse classification system was used to determine the presence and stage of pelvic organ prolapse. For investigating test retest reliability of GPFBQ, the scale was applied again with a 1 week interval to 131 cases. p ≤0.05 was taken as the statistical significance level and PASW (SPSS. ver. 18) program was used in the estimations.