Ratlarda metotreksatın oluşturduğu lipid peroksidasyon, oksidatif stres ve sperm kalitesindeki değişiklikler üzerine kisspeptinin etkisi
Effect of kisspeptin on methotrexate induced lipid peroxidation, oxidative stress and the changes in sperm quality in rats
  1. Tez No: 409583
  2. Yazar: MEHMET GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ratlara methotreksat (MTX) uygulamasının oksidatif stres, antioksidan sistem ve spermatogenez üzerine olan etkileri ve bu etkilere Kisspeptin-10 uygulamasının meydana getirdiği değişiklikleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 48 wistar albino rat Kontrol Grubu kontrol (n:6, serum fizyolojik), 2. Grup MTX (n:10, i.p MTX 20 mg/kg tek doz), 3. Grup (n:6, i.p Kisspeptin-10, 50 nmol/kg, 5gün/doz), 4. Grup (n:6, Kisspeptin-10, 50 nmol/kg 10gün/doz), 5. Grup (n:10, MTX 20 mg/kg tek doz + Kisspeptin-10, 50 nmol/kg 5 gün/doz), 6. Grup (n:10, MTX 20 mg/kg tek doz + Kisspeptin-10, 50 nmol/kg 10 gün/doz) gruplarına ayrılmıştır. Uygulama yapılan gruplarda plazma ve testis dokusu MDA, GSH, GSH.Px ve Katalaz aktivitesi düzeylerine, spermatolojik parametrelere ve serum testesteron seviyelerine bakıldı. 13.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine effects of metotrexate on oxidative stress, antioxidative system and spermatogenesis and changes caused by Kisspeptin-10 administration on these effects. For this purpose, total of 48 wistar albino rats are divided into groups as; group 1 control (n:6, saline), group II MTX (n:10, i.p MTX 20 mg/kg single dose), group III (n:6, i.p Kisspeptin-10, 50 nmol/kg, 5 days/dose), group IV (n:6, Kisspeptin-10, 50 nmol/kg, 10 days/dose), group V (n:10, MTX 20 mg/kg single dose + Kisspeptin-10, 50 nmol/kg 5 days/dose) and group VI (n:10, MTX 20 mg/kg single dose + Kisspeptin-10, 50 nmol/kg, 10 days/dose). Plasma and testicular tissue MDA, GSH, GSH.Px and activity of catalase levels, semen parameters and serum testesteron levels were measured in treated groups.