Deneysel olarak tip 2 diyabet oluşturulan sıçanlarda aerobik egzersiz sıklıklarının ve hafta sonu savaşçısı egzersiz modelinin diyabet parametreleri ıle kas dokusuna olan etkisi
The effects of aerobic training frequency and weekend warrior model of exercise on diabetic parameters and muscle tissue in experimental rat models of TYPE 2 diabetes
- Tez No: 409582
- Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR KURTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Amaç: Deneysel tip 2 diabetes mellitus (T2DM) modelinde; egzersiz sıklıklarının; diyabet parametrelerine, iskelet kası histopatolojik yapısına, miyopatiye ve mitokondriyal fonksiyon bozuklukları üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Nikotinamid (NAD-110 mg/kg, i.p) ve streptozotosin (STZ- 65 mg/kg, ip) uygulanarak Sprague Dawley (n: 35) sıçanlarda T2DM oluşturulmuştur. Gruplar; sedanter kontrol (SK), sedanter diyabet (SD), diyabet ve sürekli egzersiz (DsE, 30 dk/gün, 5 gün/hafta), diyabet ve kısa aralıklı egzersiz (DkaE, 3x10 dk/ gün, 5 gün/hafta) ile diyabet ve hafta sonu savaşçısı egzersizi (DhsE, 35+40 dk /gün, 2 gün/hafta) olarak adlandırılmıştır. Altı haftalık yüzme egzersizi sonrasında biyokimyasal olarak; sitokinler, insülin, glikoz, plazma ve kas dokusu miyeloperoksidaz (MPO) ve molandehid (MDA) seviyeleri ölçülmüştür. Histolojik olarak; histomorfometrik ve mitokondriyal fonksiyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed at exploring the effects of training frequency on diabetic parameters, the histopathological structure of skeletal muscle, myopathy and mitochondrial dysfunction in an experimental model of type 2 diabetes mellitus (T2DM). Materials and Methods: T2DM was induced by using nicotinamide (NAD,110 mg/kg/i.p.) and streptozotocin (STZ, 65 mg/kg/i.p.) in Sprague Dawley rats (n:35) and diabetic rats were allocated into the groups of sedentary control (SC), sedentary diabetes (SD), diabetes and continuous exercise (DcE; 30 minutes/day, 5 days/week), diabetes and short bouts of exercise (DsbE, 3x10 minutes/day, 5 days/week) and diabetes and weekend warrior (DwwE, 35+40 minutes/day, 2 days/week). After 6 weeks of swimming training, biochemical tests were performed to measure cytokines, insulin, glucose, plasma and muscle myeloperoxidase (MPO) and malondialdehyde (MDA) levels. Histologic analyses, consisting of histomorphometric and mitochondrial function analyses were also performed. Results: In the SD group; glucose, cholesterol, triglycerides, cytokines, plasma and muscle MPO and MDA levels were higher than those in the SC group.