Spor yapan lise öğrencilerinin güdülenme profilleri ve başarı algısı özelliklerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of motivation profiles and perception of success of high school students who participate in sports based on certain variables
  1. Tez No: 409612
  2. Yazar: SERDAR SİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, spor yapan lise öğrencilerinin, güdülenme profilleri ve başarı algısı özelliklerinin bazı değişkenlere (cinsiyet, okul türü, yaş, spor yapma sıklığı, spor yaşı) göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 161 (%68,5) erkek, 74 (%31,5) kadın toplam 235 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar 14-18 yaşları arasında olup, yaş ortalamaları 15,86±1,04 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dört devlet, dört özel olmak üzere toplam sekiz okuldan 235 öğrenci dâhil edilmiştir. Bunlardan 112'si özel (%47,7) okullarda, 123'ü ise (%52,3) devlet okullarında eğitim görmektedir. Spor yaşına göre yapılan değerlendirmede, 43'ü (%18,4) yeni başlayan (1-2yıl), 65'i (%27,6) orta süreli (3-4yıl), 127'si ise (%54,0) uzun süreli (5yıl ve üzeri) spor yapan bireylerden oluşmaktadır. Spor yapma sıklığına göre yapılan değerlendirmede ise; katılımcıların 65'inin (%27,7) az sıklıkta(1-2gün/hafta), 95'inin (%40,4) orta sıklıkta(3-4gün/hafta9, 75'nin (%31,9) ise yüksek sıklıkta(5-7gün/hafta) spor yaptıkları belirlenmiştir. Katılımcılara Sporda Güdülenme Ölçeği ve Başarı Algısı Envanteri uygulanmıştır. Ayrıca Kişisel Bilgi Formlarını da yanıtlamaları istenmiştir. Bu çalışmada nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Grup oralamaları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için grup sayısının 2 olduğu durumlarda“bağımsız gruplar için t testi (Independent Sample t Test)”, grup sayısının 2' den fazla olduğu durumlarda ise“tek yönlü varyans analizi (One Way Anova Test)”kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların güdülenme profilleri ve başarı algısı özellikleri cinsiyet, yaş, okul türü, spor yaşı ve spor yapma sıklığı değişkenlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the motivation profiles and perception of succes of high school students based on certain variables (sex, school type, age, sports participation frequency, sport age). In this study 161 (%68,5) male, 74 (%31,5) female total of 235 subjects were participated. Subjects were between 14-18 years old and avarage age was 15,86±1,04. In this study 235 students from eight different schools (four government, four private schools) were included. 112 (%47,7) students were from private schools and 123 (%52,3) schools were from government schools. Based on sports age 43 (%18,4) students were classified as beginners (1-2 years), 65 (%27,6) students were classified as novices (3-4 years), and 127 (%54) students were classified as long term participants (5 years or more). Based on sports participation frequency however, 65 (%27,7) students were classified as rarely participants (1-2 days/week) 95 (%40,4) students were classified as average frequency participants and 75 (%31,9) students were classified as high frequents sports participants. Also subjects were asked to fill Personal Information Forms. In this study casual comparison method was used. In order to find out if there was a statistically significant differences among group means, independent sample t test was used when the group number was two, an done was anova was used when the group number was more than two. In this study subjects motivation profiles and perception of success were investigated based on sex, school type, age, sports participation frequency and sport age.